MRPiT chce nowych zasad w cyfrowym świecie. Czas na transparentne algorytmy i reguły
Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Techologii ustosunkowało się do interpelacji grupy posłów pytających o zagrożenia związane m.in. z nieuczciwymi praktykami stosowanymi przez dominujące podmioty cyfrowe – zwrócono uwagę na Twitterze. W dokumencie opublikowanym jeszcze pod koniec grudnia 2020 roku, MRPiT poparło "katalog zakazanych praktyk" i zaproponowało wprowadzenie nowych obowiązków dla podmiotów o znaczeniu systemowym.
12.01.2021 | aktual.: 06.03.2024 22:00
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Mowa tu o szeregu zasad dla wszystkich platform, których przestrzeganie miałoby pomóc w utrzymaniu równego i sprawiedliwego działania każdego podmiotu tego rodzaju, niezależnie od jego wielkości. W praktyce reguły te mogłyby więc ukrócić faworyzowanie własnych produktów i szeroko rozumianą nieuczciwą konkurencję, często widywaną w przypadku dużych firm obecnych głównie w internecie.
Rząd planuje między innymi:zobowiązać podmioty do traktowania usług innych przedsiębiorców oferowanychza ich pośrednictwem w sposób niedyskryminacyjny,zobowiązać duże podmioty do szerszego udostępniania danych będących w ichposiadaniu małym podmiotom;wzmocnienie wymogów transparentności (m.in transparencja algorytmów,czytelność, zrozumiałość i stabilność regulaminów);wzmocnienie wymogu responsywności (kontakt z użytkownikiem) i procedurodwoławczych od decyzji dot. np. usunięcia konta lub zablokowaniaużytkownika;wprowadzenie interoperacyjności by sprzyjać rozwojowi konkurencji.
Jak sugeruje Ministerstwo, w najbliższym czasie najważniejsze będą w tym zakresie negocjacje zapisów regulacji Digital Service Act/Digital Markets Act (DSA/DMA) proponowanych przez Unię Europejską. Polska ma być do nich dobrze przygotowana na podstawie raportu, który powstał po badaniu prowadzonym na przełomie listopada i grudnia ubiegłego roku, które miało postać "pogłębionych wywiadów indywidualnych oraz grupowych z przedsiębiorcami".
Pełna treść opisywanej odpowiedzi na interpelację znajduje się tutaj.