Masz za mało RAM‑u w smartfonie? Aplikacja na Androida deklaruje, że rozszerzy go do 128 GB

Użytkownicy Androida pobierający aplikacje ze Sklepu Play muszą być czujni na każdym kroku. Pomijając szereg zagrożeń związanych z możliwością instalacji programów z lukami oraz opcją zainfekowania smartfona szkodliwym oprogramowaniem, cały czas trzeba także pamiętać o dużej liczbie programów, które teoretycznie szkodliwe nie są, ale mają niewiele wspólnego z tym, co deklarują programiści w ich opisach.

Masz za mało RAM-u w smartfonie? Aplikacja na Androida deklaruje, że rozszerzy go do 128 GB
Oskar Ziomek

Niedawno na przykład opisywaliśmy przypadek aplikacji wycenionej na ponad 1400 złotych, której jedyną funkcją było wyświetlanie logo kryptowaluty. Tym razem interesująca jest seria aplikacji, na którą w tym kontekście ostatnio zwrócono uwagę na Twitterze. Chodzi o programy stworzone do optymalizacji pamięci operacyjnej, często nazywane podobnie do frazy 128 GB RAM Expander i w opisie wyraźnie sugerujące, że są w stanie między innymi rozszerzyć pamięć smartfona do podobnych, a nawet dużo wyższych wielkości.

Szereg aplikacji w Sklepie Play z tytułami sugerującymi rozszerzenie pamięci operacyjnej na przykład do absurdalnych 3000 GB.
Szereg aplikacji w Sklepie Play z tytułami sugerującymi rozszerzenie pamięci operacyjnej na przykład do absurdalnych 3000 GB.

By zdać sobie sprawę ze skali problemu, wystarczy odwiedzić Sklep Play i w wyszukiwarce wpisać hasło 128 GB RAM. Wyświetlona zostanie cała paleta aplikacji, które w nazwie zawierają różne, często wyjątkowo duże wielkości pamięci, do jakich rzekomo są w stanie rozszerzyć RAM zainstalowany w smartfonie. O ile jednak nazwa programu to jedno i prawdopodobnie można się kłócić, że nie jest w tym przypadku myląca, bo jest nazwą własną, tak opisy aplikacji, choć napisane niedbale, również zdają się być jednoznaczne i w tym przypadku oczywiście nie mają żadnego pokrycia w rzeczywistości. Ideą jest tutaj bazowanie na niewiedzy użytkowników, którzy kiedyś gdzieś słyszeli, że więcej pamięci operacyjnej to wydajniejsza praca smartfona, ale nie zdają sobie sprawy, że mowa o fizycznym komponencie, którego nie da się unowocześnić i rozbudować za pomocą oprogramowania.

Na to wskazują jednak opisy przytaczanych tu programów. W informacjach o jednej z aplikacji czytamy, że wśród funkcji znajduje się bliżej nieokreślona optymalizacja pamięci, która ma skutkować lepszym czasem pracy na baterii (to akurat może być prawda), ale też interesujące rozszerzenie wielkości RAM-u. Z kolei z opisu aplikacji z 8000 GB w nazwie dowiadujemy się, że program został zoptymalizowany do pracy z urządzeniami ze 100 GB pamięci operacyjnej, ale dobrze sprawdzi się też w przypadku sprzętów z 64, 32, 16 czy 8 GB RAM-u. To oczywiście w większości wartości absurdalne, w sytuacji gdy większość smartfonów na rynku oferuje 2-4, a maksymalnie 8 GB pamięci operacyjnej.

Na koniec warto zwrócić również uwagę, że znakomita większość aplikacji na liście, choć teoretycznie pochodzi od innych twórców, opisywana jest w analogiczny, niedbały sposób. Informacje od twórcy przypominają raczej szybko skleconą listę tagów, po których użytkownicy mieliby wyszukiwać aplikacje w Sklepie. Jak się okazuje, chętnych do instalacji nie brakuje. W niektórych przypadkach liczniki wskazują ponad 50 tysięcy pobrań i ponad tysiąc (w większości pozytywnych zresztą) ocen użytkowników. Instalując przy najbliższej okazji nową aplikację na Androida warto więc przymknąć oko czytając obietnice twórców w opisach programów i w miarę możliwości rozsądnie ocenić, czy dany program jest wart zainteresowania.

Programy

Zobacz więcej
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (116)