Na Facebooku zaprzeczanie Holokaustowi trwa w najlepsze. Zmiany nic nie dały
Jesienią 2020 roku Facebook poinformował, że firma zacznie reagować na wzrastającą falę antysemityzmu oraz "alarmujący poziom ignorancji w temacie Holokaustu". Tego typu treści miały zniknąć z portalu, ale według organizacji Anti-Defamation League, niewiele się zmieniło.
27.01.2021 14:22
Facebook przez lata był krytykowany za neutralną postawę wobec antysemityzmu, a w szczególności wpisów zaprzeczających masowym mordom na ludności żydowskiej podczas II wojny światowej. 27 stycznia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu, w związku z tym, organizacja Anti-Defamation League wydała raport wskazujący, które serwisu społecznościowe najlepiej radzą sobie z usuwaniem fałszywych informacji.
W rankingu najlepiej wypada Twitch.tv, i jako jedyny otrzymuje rangę "B". Za najgorsze serwisy uznano Facebooka (wraz z Instagramem), Steama, Discorda oraz Reddit. W raporcie wzięto pod uwagę nie tylko regulamin serwisu, ale też łatwość wyszukiwania treści nacechowanych nienawiścią lub fałszywymi informacjami na temat Holokaustu. Aby sprawdzić jak działają serwisy, przedstawiciele organizacji ADL własnoręcznie zgłaszali tego typu treści.
Twitch i Facebook mają zasady dotyczące mowy o negowaniu Holokaustu. Jednakże Twitch bardzo szybko usunął zgłoszone posty, podczas gdy moderatorzy Facebooka w ogóle tego nie zrobili. Przykładowo, ADL zgłaszało filmik "Holohoax", który zawierał treści wyraźnie przeczące Holokaustowi. W odpowiedzi na zgłoszenie, moderatorzy Facebooka odpisali: "Film został sprawdzony i chociaż nie jest sprzeczny z jednym z naszych określonych standardów społeczności, rozumiemy, że może być obraźliwy dla Ciebie i innych".
Facebook w odpowiedzi na raport ADL oczywiście stwierdził, że nie zgadza się z jego treścią. Przedstawiciel serwisu w rozmowie z CNET powiedział: "Poczyniliśmy znaczne postępy w walce z treściami zaprzeczającymi istnieniu Holokaustu, wprowadzając nowy regulamin zakazujący ich orz wymuszający zwalczanie tych kłamstw pełnych nienawiści w każdym kraju na świecie". Dodał też, że omawiana w raporcie zawartość została usunięta z Facebooka.