Nauka programowania dla najmłodszych z grą planszową Scottie Go!

Nauka programowania jest coraz wyżej na liście priorytetów edukacyjnych. Jak z wieloma umiejętnościami, dobrze jest zacząć wcześnie i w przystępny sposób – na przykład przez grę. Scottie Go! to właśnie taka gra, łącząca aplikację mobilną z planszówką. Program układamy tu z kartonowych kafli, podobnie jak zamek w Zamkach szalonego króla Ludwika albo miasto w Carcassonne. W Scottie Go! jednak nie wystarczy program ułożyć – trzeba jeszcze uruchomić go na smartfonie.

Nauka programowania dla najmłodszych z grą planszową Scottie Go!

26.11.2016 | aktual.: 28.11.2016 10:30

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Obraz

Jest rok 2030. Pojazd Scottiego uległ awarii i przymusowo ląduje na naszej planecie. Kosmita musi zdobyć części zamienne do pojazdu, by kontynuować podróż. Robi to poruszając się po kolejnych poziomach gry i wypełniając zadania, ale to gracz programuje jego ruchy, a w dalszych częściach gry także ruchy innych postaci oraz włączanie i wyłączanie maszyn. Poziom trudności rośnie z każdym zadaniem, ale nie na tyle szybko, by zniechęcić do zabawy.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Gra składa się z pudełka z kartonowymi klockami i aplikacji dla komputerów, tabletów i smartfonów. Aplikacja prezentuje plansze z zadaniami, które trzeba rozwiązać, gracz zaś układa za pomocą kartonowych klocków program sterujący ruchami Scottiego, pomagających mu postaci i maszyn. Następnie za pomocą aplikacji skanuje napisany przez siebie program, wykonując jego zdjęcie lub rejestrując film. Aplikacja wykonuje zeskanowany program, a gracz może się przekonać, czy problem został rozwiązany i czy rozwiązanie spełnia wymagania – na przykład jest dostatecznie krótkie.

Obraz
Obraz
Obraz

Gra Scottie Go! występuje w dwóch wersjach. W wersji dla użytkowników domowych na graczy czeka 60 zadań w 7 modułach. Wersja edukacyjna zawiera 91 zadań podzielonych na 10 modułów i daje dostęp do dodatkowych materiałów dla nauczycieli. Gra w wersji edukacyjnej pozwala na instalację aplikacji na dowolnej liczbie urządzeń. Gra w wersji dla użytkowników domowych pozwala na instalację aplikacji na dwóch urządzeniach.

Zespół odpowiadający za Scottie Go! pracuje nad kolejnymi ulepszeniami i nowymi możliwościami. W najbliższym czasie możemy spodziewać się na przykład kompatybilności z prawdziwymi robotami, na przykład z Lego Mindstorms. Roboty wykonają te same operacje, co Scottie w grze. Wprowadzona zostanie także możliwość dokupienia dodatkowych pakietów poziomów oraz klocków, co pozwoli na tworzenie jeszcze bardziej rozbudowanych scenariuszy programowania. Jeśli mogłabym sobie czegoś życzyć dla siebie – brakuje mi możliwości tworzenia własnych poziomów i „piaskownicy” dla moich programów, które nie są związane z wbudowanymi planszami.

Obraz

Scottie Go! jest dostępna w zestawach z hybrydami ASUS Transformer Book T100AF i Lenovo Miix 300. W sklepach EURO RTV AGD od 3 grudnia dostępny będzie nowy pakiet z hybrydą Lenovo Yoga 300S, kamerką internetową i Scottie Go! za 1199 zł. Samą grę można kupić w Empiku za 160 zł.

Programy

Zobacz więcej
Komentarze (56)