Nowe komputery Apple bez procesorów Intela. Duże zmiany i autorskie układy już w 2020 roku

Autorskie procesory Apple montowane w iPhone’ach i iPadach osiągają zauważalnie lepsze wyniki w testach wydajności od konkurencyjnych układów Qualcomma czy Samsunga. Ponadto z każdą nową generacją zmniejszą dystans do układów Intela. Nic więc dziwnego, że w internecie przybywa kolejnych informacji, według których Apple ma rozpocząć produkcję komputerów z własnymi procesorami ARM.

Nowe komputery Apple bez procesorów Intela. Duże zmiany i autorskie układy już w 2020 roku

17.10.2018 | aktual.: 17.10.2018 21:37

Najnowszych informacji dostarczył analityk Ming-Chi Kuo, któremu zawdzięczamy sporo sprawdzonych informacji o produktach Apple. Ming-Chi Kuo twierdzi, że pierwszego Maca z procesorem Apple zobaczymy w 2020 lub 2021 roku. Nie oznacza to jednak, że wówczas Apple całkowicie rezygnuje z procesorów Intela. Proces przejścia będzie raczej łagodny i odbędzie się stopniowo.

Jak zauważa analityk, przejście na własne procesory może przynieść kilka ważnych korzyści. Po pierwsze, Apple nie będzie musiało czekać na nowe procesory Intela, aby odświeżyć linię laptopów. Po drugie, to firma z Cupertino będzie miała jeszcze większą kontrolę nad sprzętem i oprogramowaniem, co może przełożyć się na lepszą optymalizację. Własne układy mogą również przynieść większą marżę, przy jednoczesnym obniżeniu ceny komputerów. Warto dodać, że również serwis Bloomberg, powołując się na własne źródła, informuje, że w 2020 roku zostanie zaprezentowany pierwszy Mac, którego sercem nie będzie procesor Intela.

Nowych procesorów może dostarczyć tajwańskie przedsiębiorstwo TSMC, które produkuje procesory Apple A12 do tegorocznych iPhone’ów. Apple ma bowiem być zadowolone z wysokiej jakości fabryk. W związku z tym, TSMC będzie odpowiadać za produkcję układów A13 (2019 rok) i A14 (2020 rok).

Ming-Chi Kuo dodaje, że przedsiębiorstwo TSMC ma także produkować procesory do platformy Apple Car. Zostanie ona zastosowana w nowoczesnych samochodach i ma pozwolić na 4 lub nawet 5 najwyższy poziom autonomiczności. Firma z Cupertino nie zamierza jednak produkować własnych samochodów, przynajmniej w ciągu najbliższych lat. Apple skupi się na dostarczaniu rozwiązań autonomicznej jazdy, które będą wykorzystywane przez firmy motoryzacyjne.

Światowe statystyki sprzedaży komputerów pokazują, że do Apple należy około 7 proc. rynku. Intel więc jak najbardziej odczuje rozstanie z Macami, jeśli firma z Cupertino zdecyduje się stosować wyłącznie własne układy. Apple raczej tęsknić nie będzie, jak już wcześniej wspomnieliśmy – przejście na autorskie procesory powinno przynieść sporo korzyści.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (108)