Nowy Firefox to spore zmiany dla biznesu i łatwa automatyczna instalacja
Na serwerach Mozilli zgodnie z planem pojawiła się już wersja 60 przeglądarki Firefox, a także Firefox 60 ESR z przedłużonym wsparciem.
To wydanie jest szczególnie ważne dla osób korzystających ze ścieżki ESR (Extended Support Release), w której dotychczas aktualny był Firefox 52. Firefox 60 jest pierwszą wersją ESR, która nie współpracuje z rozszerzeniami starego typu, wtyczkami Java i Silverlight, a także nie działa na Windowsie XP i Viście. Trzeba więc poszukać odpowiednich dodatków typu WebExtensions.
W środowiskach biznesowych Firefox 60 może korzystać z reguł grupowych Windowsa. Policy Engine, opracowany przez Mozillę, został zaprojektowany specjalnie z myślą o używaniu Firefoksa na komputerach służbowych. Z pomocą tych ustawień można automatycznie konfigurować Firefoxa dzięki szablonom, których przykłady znajdują się na GitHubie.
Inne zmiany obejmują między innymi nową stronę ustawień dotyczących ciasteczek i zapisywania danych przez strony. Responsywny układ strony startowej, prezentowanej po po otwarciu nowej karty gwarantuje, że na szerokich ekranach będzie mieścić się więcej stron. Na tej stronie mogą też pojawić się odnośniki zapisane w usłudze Pocket. Tryb czytania dostał nowy domyślny skrót – F9.
Od strony bezpieczeństwa możemy liczyć na to, że przeglądarka nie zaufa certyfikatom Symanteca, wydanym przed czerwcem 2016 roku. Na Linuksie przeglądarka będzie lepiej radzić sobie z transmisjami WebRTC, na Macach zaś można skorzystać z API WebVR. Domyślnie włączone są moduły ECMAScript 2015 i Web Authentication API. Wprowadzone zostały także poprawki do Proxy API, Tab API i Theme API.
Warto też wspomnieć, że w Stanach Zjednoczonych na stronie domowej Firefoxa mogą pojawić się reklamy. Mozilla obiecuje, że nie będzie zbierać danych do lepszego dopasowywania reklam i pozwala łatwo je wyłączyć w ustawieniach.
Firefox 60 już znajduje się w naszej bazie programów dla Windowsa i macOS-a. Warto sprawdzić także aplikacje mobilne – na Androidzie Firefox dostał silnik CSS Stylo, używany na desktopach od Firefoksa 57.