Nowy kodek VVC (H.266) został ukończony. Pliki są 2 razy mniejsze niż w HEVC

Kodek H.266 znany także jako Versatile Video Coding został sfinalizowany i stanowi bezpośredniego następcę standardu HEVC. Prace trwały kilka lat, a były w nie zaangażowane największe firmy, w tym Apple, Ericsson, Huawei, Intel, Microsoft, Qualcomm oraz Sony.

VVC pozwala zaoszczędzić połowę miejsca względem HEVC, fot. Pixabay
VVC pozwala zaoszczędzić połowę miejsca względem HEVC, fot. Pixabay
Oskar Ziomek

07.07.2020 | aktual.: 07.07.2020 22:27

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kodek VVC oferuje lepszą kompresję od poprzednika, dzięki czemu pliki są o około połowę mniejsze od tych zapisanych w HEVC (przy zachowaniu takiej samej jakości "dla oka"), a można go zastosować w praktyce w przypadku dowolnych filmów. Twórcy mówią o rozdzielczościach od SD do 8K, także w parze z HDR-em. H.266 można także stosować w przypadku filmów 360°.

Logo kodeka VVC, źródło: materiał prasowy Fraunhofer HHI.
Logo kodeka VVC, źródło: materiał prasowy Fraunhofer HHI.

Versatile Video Coding został stworzony z myślą o materiałach w wysokiej rozdzielczości i korzyści z jego zastosowania mają być widoczne szczególnie w przypadku strumieniowania materiałów 4K lub 8K na telewizory. W dłuższej perspektywie ma to pomóc odciążyć internet, w którym dzisiaj – według informacji Fraunhofer HHI – aż 80 proc. ruchu to przesyłanie skompresowanego wideo.

Aby unaocznić atuty nowego kodeka, twórcy posługują się przykładem. Jeśli 90-minutowy film w rozdzielczości UHD zapisany w H.265/HEVC zajmuje 10 GB, to w przypadku H.266/VVC wystarczy 5 GB, by zapisać materiał z taką samą jakością. Pierwszy program (dekoder oraz enkoder) obsługujący H.266 ma zostać zaprezentowany jesienią bieżącego roku.

Programy

Zobacz więcej
Komentarze (227)