Nowy kodek VVC (H.266) został ukończony. Pliki są 2 razy mniejsze niż w HEVC

Kodek H.266 znany także jako Versatile Video Coding został sfinalizowany i stanowi bezpośredniego następcę standardu HEVC. Prace trwały kilka lat, a były w nie zaangażowane największe firmy, w tym Apple, Ericsson, Huawei, Intel, Microsoft, Qualcomm oraz Sony.

VVC pozwala zaoszczędzić połowę miejsca względem HEVC, fot. Pixabay
VVC pozwala zaoszczędzić połowę miejsca względem HEVC, fot. Pixabay
Oskar Ziomek

Kodek VVC oferuje lepszą kompresję od poprzednika, dzięki czemu pliki są o około połowę mniejsze od tych zapisanych w HEVC (przy zachowaniu takiej samej jakości "dla oka"), a można go zastosować w praktyce w przypadku dowolnych filmów. Twórcy mówią o rozdzielczościach od SD do 8K, także w parze z HDR-em. H.266 można także stosować w przypadku filmów 360°.

Logo kodeka VVC, źródło: materiał prasowy Fraunhofer HHI.
Logo kodeka VVC, źródło: materiał prasowy Fraunhofer HHI.

Versatile Video Coding został stworzony z myślą o materiałach w wysokiej rozdzielczości i korzyści z jego zastosowania mają być widoczne szczególnie w przypadku strumieniowania materiałów 4K lub 8K na telewizory. W dłuższej perspektywie ma to pomóc odciążyć internet, w którym dzisiaj – według informacji Fraunhofer HHI – aż 80 proc. ruchu to przesyłanie skompresowanego wideo.

Aby unaocznić atuty nowego kodeka, twórcy posługują się przykładem. Jeśli 90-minutowy film w rozdzielczości UHD zapisany w H.265/HEVC zajmuje 10 GB, to w przypadku H.266/VVC wystarczy 5 GB, by zapisać materiał z taką samą jakością. Pierwszy program (dekoder oraz enkoder) obsługujący H.266 ma zostać zaprezentowany jesienią bieżącego roku.

Programy

Zobacz więcej
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (227)