PlayStation 2. Domowy przenośny PIS2 na bazie płyty głównej oryginału
Kolejny przykład pasjonata, który chciał stworzyć przenośną konsolę ze starszych czasów, ale na bazie elektroniki z oryginału. PIS2 to projekt wykonany przez osobę o pseudonimie darkwingmod. W skrócie: mamy do czynienia z PlayStation 2 jako handheld.
09.09.2019 12:39
Projekt został sfinalizowany, ale za nim długa droga. Darkwing rozpoczął nad nim prace jeszcze pod koniec 2013 roku. Od tamtej pory z oryginalnych elementów PlayStation 2, własnoręcznie zrobionych części obudowy i dodatkowych podzespołów elektronicznych wyłonił się PIS2.
PS 2 w wersji przenośnej na oryginalnej płycie głównej Sony
Nie ma w nim mowy o emulacji (przynajmniej samego działania gier, dodatkowe elementy wręcz muszą być emulowane, w końcu nie mamy czytnika płyt), w takim razie to coś podobnego do The 2DC. Pod koniec sierpnia wspominaliśmy o tej konsoli, która jest zbliżonym projektem, ale jego autor przerobił Segę Dreamcast.
Wróćmy jednak do samego PIS2. Poza płytą główną z PS2 Slim, mamy w nim Raspberry Pi 2. W jakim celu dołożono tez minikomputerek? Zacznijmy od tego, że sprzęt ma dwa gniazda kart pamięci. W jednym jest na stałe zainstalowany Free MCboot. To darmowy program będący softmodem dla PS2. Pozwala uruchamiać niepodpisany cyfrowo kod jak np. gry na własnoręcznie wypalonych płytach. Darkwing zdecydował się na inną metodę niż autor The 2DC.
Serwer plików SMB dla handhelda?
Konsola PIS2 ładuje pliki przez wyjątkowo krótki wewnętrzny kabel Ehernet z siedzącego w tej samej obudowie Raspberry Pi. Malina robi za serwer plików SMB. W tym wypadku wykorzystywanymi plikami są te z obrazami gier. Podobno nie ma żadnych problemów. Wszystko ładuje się szybko, a sekwencje prerenderowanych materiałów wideo też się nie zacinają. Korzystanie z udziału SMB jako biblioteki gier, to faktycznie niecodzienna modyfikacja.
PIS2 - PS2 portable with build in SMB server
PIS2 ma ich więcej. Wszystko wyświetla się na ekranie o wielkości 5,6”. To tylko VGA, ale pamiętajmy, że konsola wyszła jak ludzie nie myśleli jeszcze o codziennym wykorzystaniu rozdzielczości full HD. W dalszej przyszłości pewnie będziemy patrzeć też z politowaniem na świetne dziś ekrany 4K. Wbudowany akumulator można ładować standardowym kablem zasilającym os PS2. Wystarczy na 90 minut mobilnej zabawy.
Całość mimo domowego charakteru, finalny efekt wygląda z zewnątrz bardzo schludnie. Poza drobnymi elementami, które wyjawiają własnoręczną genezę urządzenia, ta mobilna modyfikacja PlayStation 2 wygląda niemalże jak produkt przygotowany na sklepowe półki. Swoją przygodę z projektem autor opisał na forum bitbuilt.
Źródło: liliputing, engadget, bitbuilt