Project Neon to Fluent Design: nowy wygląd Windowsa na Build 2017
Podczas dzisiejszej prezentacji kolejnej dużej aktualizacji Windows 10, nie zabrakło także jej być może najbardziej wyczekiwanego przez użytkowników elementu, jakim jest nowy wygląd. Język wzornictwa Project Neon został przemianowany na Fluent Design, nie zabrakło także prezentacji.
Microsoft Fluent Design System
Fluent Design, a zatem nowy interfejs Windowsa, będzie się opierał na pięciu motywach: świetle, głębi, ruchu, materiale i skali. Każdy z nich będzie miał swoją faktyczną realizację, choć niektóre na nieco bardziej abstrakcyjnym poziomie.
Światło znajdzie realizację w akcentach elementów – tym, jak będą reagować na akcje użytkownika przeprowadzone za pomocą myszki lub panelu dotykowego. W praktyce chodzi o dynamiczne efekty podświetlenia po najechaniu na przycisk kursorem.[yt=https://youtu.be/ZADh9lQ2PXo]Ruch to po prostu animacje, które mają być jednym z najważniejszych elementów końcowego wrażenie – mowa w końcu o płynnym wzornictwie. Microsoft zdecydował się animować niezależnie od siebie więcej elementów – dobrze ilustruje to przykład przewijania na Windows Timeline, gdzie każdy rząd kafelków pojawia się na ekranie z lekkim opóźnieniem wobec poprzedniego.
Fluent Design System: Motion
Materiał odnosi się oczywiście do najbardziej charakterystycznej cechy dotychczasowych prezentacji Fluent Design, czyli elementów półprzezroczystych, naśladujący zmatowione szkło lub akryl. Dotychczasowe postępy w tej kwestii odnotowaliśmy we już wcześniej.
Fluent Design System: Material
Kwestia głębi pozostaje w nieco większym dystansie do tego, co widoczne gołym okiem. Microsoft oczywiście wykorzystuje warstwy praktycznie, na przykład w Windows Ink. We Fluent Design odnosi się jednak ona do ogólnej geometrii elementów na płaszczyźnie i relacjach między płaszczyznami, co dobrze ilustracja Windows Timeline. Skala Fluent Design jest za to do bólu dosłowna i odnosi się do skalowalności: mowa o projektowaniu skalowalnych interfejsów, które będą ergonomiczne i ładne niezależnie od wielkości ekranu, rozdzielczości, klasy urządzenia czy urządzeń wejścia.