Python zyskuje popularność, w bogatych krajach szybciej
Python jest najszybciej zyskującym popularność językiem programowania wśród tych najpopularniejszych – tak przynajmniej twierdzi Stack Overflow w ostatnim raporcie. Analitycy badali różnice między trendami i technologiami wykorzystywanymi w krajach wysoko rozwiniętych i rozwijających się.
Pod uwagę wzięte zostały kraje zdefiniowane przez Bank Światowy jako wysokodochodowe i Python był jednym z najbardziej wyróżniających się zjawisk. Python był badany w porównaniu z pięcioma innymi językami z czołówki, co stanowi 6 z 10 najczęściej odwiedzanych tagów na Stack Overflow. Pominięte zostały CSS, HTML, Android i JQuery.
Rosnącą popularność Pythona widać w ujęciu globalnym, ale w krajach jak USA, Kanada, Wielka Brytania czy Niemcy różnica jest wyraźniejsza niż w Chinach, Rosji, Indiach czy Brazylii. Co więcej, to te bogatsze kraje generują 64% ruchu na Stack Overflow. Warto też zaznaczyć, że rosnąca liczba użytkowników języka nie jest bezpośrednią miarą jego jakości.
W czerwcu 2017 roku Python po raz pierwszy był najczęściej odwiedzanym tagiem na StackOverflow. Był na pierwszym miejscu w USA i Wielkiej Brytanii, a w wielu innych krajach na drugim, zwykle konkurując z Javą lub JavaScriptem. To imponujący wynik, gdyż zaledwie 5 lat temu w ogóle nie było go w czołówce.
Po części odpowiada za to „sezonowość” Javy, często wykorzystywanej do nauki i tracącej popularność latem. Można przypuszczać, że dogoni Pythona, gdy na dobre rozkręci się rok akademicki. Modelowanie STL przewiduje, że nawet jeśli to nastąpi pod koniec roku, Python dalej będzie zyskiwał. Java i JavaScript zostaną na podobnym poziomie przez najbliższe 3 lata.
Powyższy wykres pokazuje rozkład języków według rozmiaru ich udziału w liczbie wyszukiwań i według wzrostu rok-do-roku. Znamienne jest to, że Python jest jedynym językiem o dużym udziale, który zaliczył zauważalny, i to wcale nie mały wzrost. Przy udziale sięgającym prawie 10% liczba odwiedzin tagu wzrosła o 27%. R zaliczył podobny wzrost, ale jego udział sięga zaledwie 1,5%, pozostałe szybko rosnące zaś nie przekraczają procenta.
Przy okazji widać też, że nieznacznie tracą takie tagi, jak Android, iOS czy PHP, zaś popularność zyskują Swift, Scala, Go i Rust. Na wykresie nie został też ujęty TypeScript ze wzrostem na poziomie 142%, ale malutkimi udziałami (0,36%).
StackOverflow zwraca też uwagę na to, że Python nie tylko szybko zyskuje popularność, ale i nabiera rozpędu. Tempo wzrostu jest coraz wyższe od 2013 roku.
Powyższe liczby dotyczyły tylko krajów o wysokich dochodach, ale reszta świata też interesuje się Pythonem. W pozostałych krajach Python także jest najszybciej zdobywającym popularność językiem programowania, tylko startuje tam z nieco niższego pułapu, a nabrał rozpędu 2 lata później (w 2014, a nie 2012).
Na Stack Overflow Trends także widać, że Python szybko zyskuje popularność od kilku lat, jednak tam zbierane są statystyki z zadawanych pytań, a nie z odwiedzonych (a więc zapewne wykorzystanych) odpowiedzi.
Stack Overflow obiecał wyjaśnić to zjawisko. W najbliższym czasie przeanalizuje zapytania o Pythona pod kątem kraju pochodzenia i branży, gdzie jest wykorzystywany – w końcu jak dobry by nie był, nie nadaje się do wszystkiego.