SD Express: nowe karty o pojemności 128 TB będą szybsze od popularnych dysków SSD
Stowarzyszenie SD Association, które odpowiedzialne jest za ustalanie standardów związanych z kartami pamięci, zaprezentowało nową specyfikację kart SD oznaczoną numerem 7.0. Opisuje ona karty SD Express, które wykorzystywać będą protokoły PCIe i NVMe oraz nowy standard SD Ultra Capacity. W połączeniu pozwoli to tworzyć karty o pojemności do 128 terabajtów osiągające przy tym transfery rzędu 985 megabajtów na sekundę. To w przybliżeniu dwukrotnie wyższa prędkość od tej, jaką oferują dzisiejsze dyski SSD zamykane w 2,5-calowych obudowach.
Pojawienie się specyfikacji umożliwiającej tworzenie takich kart uzasadniane jest stale zwiększającą się ilością danych, które trzeba dziś przechowywać. Mowa o zastosowaniach na przykład w kamerach 360°, urządzeniach Internetu Rzeczy czy ogólnie w kontekście filmów w coraz wyższych rozdzielczościach, przekraczających 4K. Nie są to jednak jedyne scenariusze, w których opisywane karty mają się przydać, SD Association sugeruje zastosowania także w przemyśle motoryzacyjnym.
SD Express - Revolutionary Innovation for SD Memory Cards
Teoretyczne możliwości nowych kart dały twórcom standardu otwartą drogą do tego, by nazywać je przenośnymi dyskami SSD. Istotnie, biorąc pod uwagę przede wszystkim deklarowany transfer, trudno uznać to określenie za błędne. Warto przypomnieć, że większość popularnych dysków półprzewodnikowych na złączu SATA oferuje dziś transfery na poziomie około 500 MB/s, choć rzecz jasna istnieją także rozwiązania szybsze. Przykładem mogą być dyski w formacie M.2 zaprezentowane niedawno przez Samsunga, których maksymalne prędkości to kilkukrotnie wyższe wartości.
Zaprezentowanie nowej specyfikacji nie oznacza oczywiście, że lada dzień na sklepowych półkach pojawią się nowe karty o wspominanej tu pojemności 128 TB. To dopiero początek drogi do stworzenia produktów, które wejdą do codziennego użytku. Na początku z pewnością nie będzie można również liczyć na szczególnie przystępną cenę. Warto przypomnieć, że dziś karta pamięci SD o pojemności 512 GB to wydatek rzędu tysiąca złotych.