Lek na koronawirusa na horyzoncie. IBM Summit wskazał kluczowe substancje
Najszybszy superkomputer na świecie, IBM Summit, został wykorzystany do badań związanych z koronawirusem. W wyniku przeprowadzenia tysięcy symulacji, udało się wskazać aż 77 substancji, które mogą powstrzymać wirusa przed infekowaniem komórek. To bardzo ważne odkrycie w kontekście dalszych prac nad lekiem na koronawirusa.
20.03.2020 | aktual.: 24.03.2020 11:11
O szczegółach poinformował serwis CNN. Analiza została przeprowadzona przez badaczy z Oak Ridge National Laboratory, a wyniki (które zainteresują raczej tylko osoby z wiedzą medyczną) są dostępne w bazie ChemRxiv. Jak dowiadujemy się z opisu, IBM Summit został wykorzystany do badania przesiewowego, które w tym przypadku realizowane było na wyjątkowo dużą skalę.
"Nowy wirus SARS-CoV-2 został sekwencjonowany i okazał się być bardzo podobny do SARS-CoV [znanego po prostu jako SARS – przyp. red.]" – czytamy w abstrakcie. "Wykorzystaliśmy komputer Summit, aby zidentyfikować cząsteczki, które wiążą się z białkami charakterystycznymi dla SARS-CoV-2" – piszą badacze. Jak stwierdzają, zespół przygotował listę związków chemicznych, które z dużą dozą prawdopodobieństwa mogą ograniczać negatywny wpływ koronawirusa na organizm, jak również jego rozprzestrzenianie. Teraz zamierza je testować.
Superkomputer IBM Summit znajduje się w USA, a jego teoretyczna moc obliczeniowa wynosi około 200 petaflopsów. Dla porównania, zgodnie z deklaracją Intela, 18-rdzeniowy Core i9-7980XE Extreme Edition cechuje się mocą obliczeniową 1,3 teraflopsa – Summit jest więc od niego ponad 150 tys. razy szybszy. Jak przybliża CNN, jest to wydajność odpowiadająca możliwościom około miliona dzisiejszych najwydajniejszych laptopów.
Od 2018 roku Summit jest najszybszym superkomputerem na świecie w rankingu Top500, w którym wykorzystuje się LINPACK. To biblioteka stworzona na potrzeby numerycznego rozwiązywania problemów algebry liniowej. Co ciekawe, Summit jest także w czołówce na liście Green500, gdzie wymienione są najbardziej energooszczędne superkomputery. W listopadzie 2019 roku, kiedy ostatnio aktualizowano ranking, komputer IBM-u znalazł się na 5. pozycji.
Aktualizacja, 21 marca
Jak zasygnalizowali niektórzy nasi czytelnicy, opisywane badania mogą być pomocne jedynie podczas tworzenia leku, a nie szczepionki na koronawirusa. Po naszej publikacji, CNN również zaktualizował swoje wnioski. Powyższy tekst został odpowiednio poprawiony.