Tani RAM? Już był. Wiemy, kiedy ceny będą wzrastać
Od pewnego czasu widzimy trend, dzięki któremu możemy kupić w rozsądnych cenach dyski SSD czy moduły pamięci RAM. Dla RAM taniej już raczej nie będzie, bo sytuacja z cenami normalizuje się u wytwórców, co nie jest bez znaczenia dla końcowych klientów.
Tak przynajmniej wynika z raportów TrendForce DRAMeXchange (ostatnio informowaliśmy o innym sprawozdaniu, które ponownie obwołuje firmę Kingston niekwestionowanym liderem wśród dostawców modułów RAM). Pierwszym ważnym elementem jest brak spadków ceny 8 GB. W sierpniu pozostała na poziomie 25,5 dolarów i nie obniżała się. Sądzi się, że w najbliższym czasie też nie będzie zmian i ceny utrzymają się na takim samym poziomie.
Zażegnany problem z surowcami i zapasy magazynowe
Na wartość RAM wpływa sytuacja handlowa pomiędzy Koreą Południową a Japonią. Obrót spraw jest już na dobrej drodze, ale wcześniejsze niepokoje odnoszące się do dostaw surowców z Japonii sprawiły, że producenci OEM poczynili większe niż zazwyczaj zapasy komponentów. Wytwórcy części potrzebnych do zbudowania pamięci RAM pozbyli się znacznej ilości towarów z magazynów, bo popyt na nie był większy niż przewidzieli. Namieszało też widmo grudniowych podwyżek taryf w USA i coroczne sezonowe wahania na rynku.
To wszystko umożliwiło inne podejście przy negocjacji cen dla wytwórców modułów RAM. Już nie zmierzanie do pewnych obniżek, a stała kwota, która powinna utrzymać się przez cały trzeci kwartał bieżącego roku.
Doroczne zwiększenie produkcji RAM znacznie przyhamuje
Zmiany na rynku przyniosą najmniejsze wzrosty w produkcji pamięci od dziesięciu lat. Firmy dostosowują podaż, aby utrzymać rentowność na dobrym poziomie. Produkcja będzie w takim razie większa, ale tylko odrobinę. Mniejszy niż od lat trend będzie jednym z powodów spodziewanych mniej atrakcyjnych cen dla kupujących od połowy 2020 roku.
Moc przerobowa Samsunga powinna utrzymać się na podobnym poziomie. SK Hynix mimo inwestycji w fabryki, raczej wyprodukuje nieco mniej niż w tym roku, a Micron może tylko minimalnie podnieść podaż. Wzrosty spodziewane są w chińskich firmach, ale też wielkie. Chińczycy wciąż nie przekroczą 3 proc. rynku. Minimalny wzrost dla Chińczyków będzie podyktowany chociażby wpływem sytuacji na linii Chiny - USA, czy koniecznością doskonalenia produkcji.
Finalnie wychodzi na to, że o wiele mniejszy trend w zwiększaniu produkcji spowoduje za kilka miesięcy wzrost cen. Jeśli chcecie kupić RAM czy składać komputer z dużą liczbą modułów, to przez najbliższe miesiące ceny nie powinny podskoczyć. Później będzie drożej, chociaż nie wiadomo jak bardzo.