Test Lenovo Yoga Tablet 2. Wielozadaniowy tablet wreszcie w wersji z Windows

Na polskim rynku jest już dostępny tablet Lenovo Yoga 2 w wersji z systemem operacyjnym Windows 8.1 oraz dołączaną klawiaturą Bluetooth. Cena całego zestawu wynosi około 1800 złotych. Sprawdziliśmy, czy na nowy produkt Lenovo warto wydać taką kwotę.

Test Lenovo Yoga Tablet 2. Wielozadaniowy tablet wreszcie w wersji z Windows

26.01.2015 | aktual.: 27.01.2015 11:23

Ogólne wrażenia

Tablet Lenovo Yoga 2 w pierwszej kolejności zwraca uwagę nietypową konstrukcją. Urządzenie posiada u dołu cylindryczne zaokrąglenie, w którym umieszczono głośniki, baterię oraz główną z dwóch kamer. Walec stanowi środek ciężkości tabletu. Na bokach cylindra umieszczono również gniazdo mini jack (po prawej stronie) oraz przycisk odpowiedzialny za włączanie, wyłączanie i usypianie urządzenia (lewa strona). Umiejscowienie przycisku w miejscu, w którym z reguły przytrzymuje się tablet jest chybionym pomysłem – kilkukrotnie zdarzyło mi się przypadkowe uśpienie urządzenia.

Obraz

Na tylnej części tabletu umieszczono podpórkę, która umożliwia postawienie tabletu i dostosowanie kąta jego nachylenia względem podłoża. Podpórka sprawia wrażenie wykonanej solidnie – nie sądzę, aby pojawiły się problemy z poluzowaniem się tej części. Pomysł i wykonanie są bardzo dobre, tablet stoi stabilnie nawet na kolanach użytkownika. Jedynym mankamentem jest brak jakiegokolwiek elementu, który pozwoliłby na wygodniejsze wyjmowanie podpórki – najskuteczniejszym na to sposobem jest wzięcie tabletu do ręki i wysunięcie jej poprzez przytrzymanie cylindrycznej części, co jest zdecydowanie mało komfortowe. Pod podpórką znajdują się gniazda na karty SIM oraz pamięci microSD.

Obraz

Komfort korzystania z urządzenia znacznie zwiększa wysoka jakość lekko gumowanego tworzywa, z którego wykonana jest tylna część obudowy. Posiada ono delikatną fakturę, która nie tylko niweluje ślady pozostawianie przez palce i jest odporna na zarysowania, ale także jest bardzo przyjemna w dotyku. Niestety, tylnej części obudowy daleko do idealnego spasowania i ugina się nawet pod delikatnym naciskiem. Kilkukrotnie podczas brania tabletu do ręki zdarzyło mi się usłyszeć charakterystyczne głośne kliknięcie świadczące o niedostatecznym spasowaniu elementów.

Obraz

Ekran Lenovo Yoga 2 jest obudowany dwucentymetrową ramką po bokach oraz od dołu oraz jednocentymetrową od góry. Na lewej stronie ramki umieszczono jedną z kamer o rozdzielczości 1,6 Mpix, nadającej się w zasadzie tylko prowadzenia wideorozmów. Na dolnej znajduje się logo Windows, po dotknięciu którego system przenosi użytkownika do ekranu głównego interfejsu Metro.

Uwagę zwraca zdecydowanie wyróżniająca się jakość dźwięku, którą oferują umieszczone pod ekranem głośniki stereo z wielkokomorową obudową. Dźwięk jest bardzo czysty, wyraźny, pozbawiony jakichkolwiek zniekształceń, choć pewnie fani hardcore techno będą narzekać na niedostateczne wyeksponowanie basowych dźwięków. Niemniej jakość oferowanego przez tablet dźwięku była dla mnie dużym i pozytywnym zaskoczeniem. Znaczący wpływ na taki stan rzeczy ma zapewne preinstalowane oprogramowanie Wolfson Audio przetwarzające dźwięk.

Grubość tabletu w najszerszym miejscu (cylindryczna podstawa) wynosi 21 mm, zaś w najcieńszym tylko 7 mm. Nie przeszkodziło to producentom w umieszczeniu na bocznych krawędziach gniazda microHDMI po prawej stronie oraz microUSB i przycisków regulacji głośności po lewej. Rozmiary tabletu to 25,4 cm na 18,3 cm. Waga wynosi około 630 gramów, czego dużą część stanowi dolna część urządzenia.

Zastosowany w urządzeniu dotykowy wyświetlacz IPS LED o przekątnej 10,1 cala obsługuje rozdzielczość do 1920×1200 (proporcja 16:10). Odwzorowanie kolorów stoi na wysokim poziomie. Domyślnie włączona opcja automatycznego dostosowania jasności wyświetlacza drastycznie zawęża zakres ustawień, co może być umyślnym zabiegiem mającym wydłużyć żywotność tabletu podczas pracy na baterii. Po wyłączeniu autoregulacji ustawienie podświetlenia na poziomie 50% jest wystarczające do swobodnego korzystania z urządzenia. Ekran bardzo dobrze reaguje na dotyk – sensory są na tyle czułe i precyzyjne, że w razie konieczności za pomocą dotyku można obsługiwać nawet klasyczny interfejs Windowsa.

Wydajność i energooszczędność

Tablet Lenovo Yoga 2 w wersji z systemem Windows 8.1 posiada tę samą specyfikację techniczną, co jego odpowiednik z systemem operacyjnym Android. Sercem urządzenia jest czterordzeniowy procesor Intel Atom Z3745 z taktowaniem do 1,86 GHz i 2 MB pamięci podręcznej, posiada 2 GB RAM oraz wbudowaną kartę pamięci eMMC o pojemności 32 GB (dla użytkownika dostępne 23,3 GB). Taka konfiguracja pozwala na swobodne korzystanie z Windows 8.1. Podczas testów nie wystąpiły żadne problemy z nagłymi spadkiem wydajności, spowodowane na przykład uruchomieniem zbyt wielu procesów.

Wynik urządzenia w benchmarku 3DMark, w teście Ice Storm Extreme, to 13449 punktów, natomiast w Ice Storm Unlimited 8436. Oto jak takie osiągnięcia prezentują się na tle popularnych w 2014 roku tabletów:

Wyniki z 3DMark: im więcej punktów, tym lepiej.
Wyniki z 3DMark: im więcej punktów, tym lepiej.

Za pomocą benchmarku GFXBench na tablecie zostały także przeprowadzone testy zintegrowanego z Atomem układu Intel HD Graphics.

Wyniki z GFXBench: im więcej punktów, tym lepiej.
Wyniki z GFXBench: im więcej punktów, tym lepiej.

Dobra wydajność przekładająca się na wysoki komfort korzystania z urządzenia idzie w parze z zadowalającą energooszczędnością. W urządzeniu zainstalowano trzykomorową baterię o pojemności 9600 mAh. Oczywiście podczas codziennego korzystania można zapomnieć o reklamowanych przez producenta 14 godzinach pracy bez ładowania. Niemniej podczas intensywnego użytkowania – oglądania filmów w 720p, częstego uruchamiania wielu procesów i jasnością ekranu ustawioną na 50% – Lenovo Yoga 2 jest w stanie działać do maksymalnie 10 godzin.

Klawiatura

Dołączona do zestawu klawiatura pozytywnie zaskakuje oferowaną wygodą. W zasadzie już od początku, bez konieczności przyzwyczajania się, można komfortowo z niej korzystać, choć jej szerokość wynosi niecałe 25 cm. Zastosowano wyspowy układ klawiszy, który mimo niewielkiej powierzchni do dyspozycji wystarczająco oddziela je od siebie.

Zmyślne wydaje się odwrócenie powszechnie przyjętej konwencji wykorzystania górnego rzędu klawiszy – większość użytkowników przyzwyczajona jest do domyślnie dostępnych tam klawiszy funkcyjnych, które po zastosowaniu skrótu klawiszowego z przyciskiem Fn dają m. in. możliwość regulacji głośności. W Lenovo Yoga 2 te funkcje zostały odwrócone – to właśnie skrót klawiszowy z Fn daje możliwość dostępu do F1 – F12.

Obraz

W odpowiednim miejscu umiejscowiono gładzik – podczas testów nie zdarzyła mi się sytuacja, w której przypadkowo oparłbym na nim część dłoni. Całość panelu poniżej klawiatury jest pokryta tworzywem, które będąc miłe w dotyku robi jednocześnie wrażenie delikatnego, łatwego do uszkodzenia. To jednak tylko pozory, subtelnie imitujący skórę materiał jest odporny na zarysowania i ślady pozostawiane na palcach.

Obraz

Klawiatura komunikuje się z komputerem poprzez moduł Bluetooth. Za pierwszym razem Windows poinformował mnie o błędzie podczas parowania urządzeń, jednak kolejna próba zakończyła się sukcesem. Fizyczne łączenie tabletu z klawiaturą odbywa się za pomocą magnesu umieszczonego w luźnym elemencie w górnej części klawiatury. O ile magnes jest wystarczająco silny, by uniknąć przypadkowego rozłączenia elementów, o tyle takie rozwiązanie aż prosi się o dodatkową funkcję w postaci możliwości zablokowania luźnego elementu pod dowolnym kątem. Niestety, producent nie zdecydował się na takie rozwiązanie i aby bezpiecznie przenieść urządzenie na przykład z kolan na biurko, konieczne jest podtrzymanie obu części lub złożenie zestawu.

Oprogramowanie

Producent zdecydował się na preinstalowanie kilku dodatkowych aplikacji. Oprócz wspomnianego oprogramowania do przetwarzania dźwięku Wolfson Audio, Lenovo oferuje także pakiet biurowy Microsoft Office 365 Personal z kluczem aktywacyjnym pozwalającym na roczną subskrybcję. Ponadto zainstalowano program Lenovo SHAREit pozwalający na współdzielenie plików i folderów między różnymi platformami przez Wi-Fi. Na dysku znajduje się także elektroniczna wersję instrukcji obsługi oraz wideoprezentacja urządzenia.

Oprogramowania dotyczy najbardziej uciążliwy mankament urządzenia. Trudno w zasadzie obwiniać za całą sytuację Lenovo, słowa krytyki należą się bardziej producentowi systemu operacyjnego lub deweloperom zewnętrznych aplikacji. Notorycznie powtarzającym się problemem było błędne wyświetlanie aplikacji przywróconych z tła w interfejsie Metro. Sytuacja jest na tyle irytująca, że najczęściej dotyczyła aplikacji Facebooka, która przez potencjalnych nabywców będzie zapewne instalowana w pierwszej kolejności. Błędy w grafice kończyły się najczęściej zakończeniem procesu i koniecznością ponownego uruchomienia aplikacji. Pozostaje tylko żywić nadzieję, że w najbliższym czasie pojawią się aktualizacje rozwiązujące te kwestię.

Oprócz opisanego problemu, system operacyjny funkcjonuje bez zarzutu. Korzystanie z urządzenia przebiega sprawnie, płynnie oraz, nie licząc opisanego wcześniej problemu, stabilnie. Wrażenie płynności zwiększa zastosowanie znanego triku Microsoftu, polegającego na odwróceniu uwagi użytkownika w czasie potrzebnym na uruchamianie aplikacji przez elegancką animację.

Kamera

Główna kamera Lenovo Yoga 2 robi zdjęcia w rozdzielczości 8 megapikseli i nagrywa filmy w rozdzielczości do 1080p. Producent chwali się także ogniskową F 2.2 (podobnie jak w iPhonie 6) oraz zastosowaniem w obudowie kamery antyrefleksyjnego szkła. Z efektów można być zadowolonym, szczególnie jeśli do dyspozycji jest dobre oświetlenie. Wykonane w pochmurny dzień zdjęcia prezentujemy poniżej. Jakość zdjęć wykonywanych w nocy lub przy słabym oświetleniu, w przeciwieństwie do zrobionych smartfonem Apple’a, pozostawia wiele do życzenia.

Obraz
Obraz

Podsumowanie

Tablet Lenovo Yoga 2 w zestawie z klawiaturą to urządzenie wszechstronne. Specyficzna budowa i zastosowanie podpórki z pewnością będą odpowiadać użytkownikom, którzy nie są zdecydowani czy będą korzystać z urządzenia w podróży czy głównie stacjonarnie. Zdecydowanym plusem jest jakość dźwięku płynącego z głośników oraz materiały, z których zbudowana jest obudowa. Ta jednak mogłaby być lepiej spasowana, co dotyczy szczególnie jej tylnej części.

Czas pracy na baterii jest zadowalający i znacznie rozszerza funkcjonalność urządzenia – z tabletu można korzystać bez problemu przez kilka godzin, zarówno w celu obejrzenia filmu w wysokiej rozdzielczości, przeglądania zasobów Sieci czy korzystania z serwisów społecznościowych.

Najbardziej irytującym problemem były błędy podczas przywracania aplikacji z tła w interfejsie Metro, co z reguły kończyło się automatycznym zakończeniem procesu. Za taki stan rzeczy obwiniałbym jednak raczej producentów aplikacji lub systemu operacyjnego, a nie urządzenia.

Mogąca budzić swoimi rozmiarami sceptyczne reakcje klawiatura jest zaskakująco wygodna. Dowodem niech będzie fakt, że za jej pomocą powstała część niniejszej recenzji. Ponad 10-calowy wyświetlacz zapewnia wystarczającą czułość na dotyk, a po wyłączeniu opcji automatycznego dostosowywania także odpowiednią jasność.

Aktualna cena zestawu złożonego z tabletu Lenovo Yoga 2 z Windows 8.1 oraz klawiatury wynosi 1800 złotych. Trudno stwierdzić, czy jest to kwota, którą warto wydać na ten produkt, jednak zastosowanie ciekawej konstrukcji, dobra wydajność, świetne głośniki i wysokiej jakości materiały z pewnością czynią z Lenovo Yoga 2 bardzo interesującą pozycję na rynku tego typu urządzeń mobilnych.

Plusy
  • podpórka
  • głośniki
  • wygodna klawiatura
  • jakość materiałów
  • wydajnosć
Minusy
  • błędy w interfejsie Metro
  • spasowanie obudowy
  • umiejscowienie przycisku zasilania

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (67)