Twój e‑PIT dostępny na e‑US od 15 lutego. Jak skorzystać z usługi?
Usługę Twój e-PIT udostępniamy podatnikom już po raz trzeci, ale w tym roku jest ona częścią e-Urzędu Skarbowegoy, poinformował na piątkowej konferencji online minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński.
15.02.2021 07:45
Ministerstwo wskazuje, że w zeszłym roku złożono 18,3 mln elektronicznych deklaracji PIT za pośrednictwem usługi Twój e-PIT i w tym roku ma nadzieję, że liczba ta się zwiększy. Dzięki Twój e-PIT podatnicy mają możliwość rozliczenia podatku w dogodnym miejscu i czasie, bez konieczności wizyty w urzędzie skarbowym, zapewnia minister Kościński.
[facebook=https://www.facebook.com/dobreprogramy/posts/10158114753705686]
Twój e-PIT dostępny do 15 lutego
Już od 15 lutego rozpoczyna się kolejny okres rozliczeniowy podatku PIT, który zgodnie z prawem potrwa do 30 kwietnia. Przez ten czas podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT.
Następnie Krajowa Administracja Skarbowa automatycznie akceptuje zeznania PIT-37 i PIT-38, które zostały przygotowane na podstawie zebranych danych. Tym sposobem zeznanie podatkowe zostanie zawsze złożone w terminie, nawet jeśli podatnik nie podejmie żadnego działania.
Przypominamy, że zeznanie PIT-28 za 2020 r. można składać w usłudze Twój e-PIT do 1 marca 2021 r. Jednak zarówno rozliczenie PIT-28, jak i PIT-36 nie zostaną automatycznie zaakceptowane, więc należy pamiętać, by sprawdzić poprawność danych, a następnie pobrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO).
W tym roku Twój e-PIT będzie dostępny jedynie poprzez nowo uruchomią platformę e-Urząd Skarbowy, która wystartowała 1 lutego br. Mimo że start nowej platformy miał miejsce zaledwie dwa tygodnie temu, to już zalogowało się do niego już blisko pół miliona podatników.
Jak skorzystać z usługi Twój e-PIT?
Dostęp do platformy e-Urząd Skarbowy możliwy jest ze strony podatki.gov.pl. Po zalogowaniu się Profilem Zaufanym (PZ), e-Dowodem lub za pośrednictwem bankowości elektronicznej, możemy skorzystać z usługi Twój e-PIT.
Do samej usługi Twój e-PIT można również zalogować się, podając numer PESEL (lub NIP i datę urodzenia), kwotę przychodu z rozliczenia za 2019 r. lub kwotę przychodu z jednej z informacji od płatników za 2020 r. Ministerstwo finansów planuje, by w przyszłości możliwe było pobranie zeznania podatkowego przez aplikację mObywatel, ale na razie nie ma podanych szczegółów.
Za pośrednictwem usługi można uwzględnić przysługujące odliczenia, np. darowizny, ulgę na Internet, wpłaty na IKZE czy odliczenie wydatków mieszkaniowych; a także przekazać 1 proc. podatku na wybrany cel charytatywny. W przypadku zeznać automatycznie zaakceptowanych, urząd skarbowy do 31 maja 2021 r. wyśle informację o kwocie podatku do zapłaty.
Więcej informacji znajdziecie na stronie podatki.gov.pl