UE może zabronić szyfrowania end‑to-end. Wyciekł unijny dokument

Jak donoszą austriackie media, Rada Unii Europejskiej może szykować się do zniesienia szyfrowania typu end-to-end w komunikatorach takich, jak WhatsApp i Signal. Wkrótce mają nastąpić wiążące rozmowy w tym temacie.

fot. Carl Court/Getty Images
fot. Carl Court/Getty Images

Dokument, jaki ujawniło radio FM4, datowany jest na dzień 6 listopada 2020 r. Proponuje on osiągnięcie porozumienia w sprawie zakazania używania pełnego szyfrowania danych w każdym etapie ich obiegu.

Jednocześnie w dokumencie Rada UE zaznacza, że zależy jej na alternatywie, która zadowoli wszystkie strony i zachowa wysoki stopień bezpieczeństwa.

Szyfrowanie typu end-to-end daje pełną ochronę danych w każdym momencie. Uniemożliwia jednak ono prowadzenie śledztw przez organy ścigania, przez co niektórzy przestępcy mogą uniknąć sprawiedliwości. Wcześniej, USA wraz z Wielką Brytanią, Australią, Nowa Zelandą, Kanadą, Indiami oraz Japonią także opowiedziały się za zniesieniem szyfrowania end-to-end.

Rada Unii Europejskiej jest zdania, że mechanizmy typu backdoor dla agencji bezpieczeństwa mogą współistnieć wraz z mocnymi zabezpieczeniami szyfrującymi.

Zdania ekspertów są na ten temat jednak podzielone. Ray Walsh z ProPrivacy ostrzega, że zniesienie całkowitego szyfrowania z m.in. WhatsAppa i Signal byłoby ogromnym zagrożeniem dla prywatności. "Nie tylko łamanie szyfrowania stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego, ale również możliwość prywatnej komunikacji jest niezwykle ważną częścią każdego wolnego społeczeństwa" - dodał Walsh.

Proponowane zmiany w dokumencie mają być sfinalizowane i zaprezentowane już 19 listopada 2020 r., a decyzja Rady Unii Europejskiej o ich przyjęciu ma nastąpić 25 listopada 2020 r.

Programy

Zobacz więcej

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (116)