Ubuntu z telemetrią: instalując, domyślnie zgodzisz się na zbieranie twoich danych
To nie tylko przypadłość Microsoftu – dziś każdy producentoprogramowania chce wiedzieć o swoich użytkownikach jak najwięcej.Do grona firm stawiających na telemetrię dołącza Canonical, któryz nowego Ubuntu 18.04 LTS zamierza wyciągnąć sporo informacji. Bezobaw, wszystko dla naszego dobra, a jak nie chcecie, to będzieciemogli zrezygnować. Mamy nadzieję, że z telemetrii, a nie z Ubuntu.
15.02.2018 14:26
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Jeśli chodzi o ochronę prywatności, Canonical miał do tej porytaką sobie renomę. Sam Richard Stallman określiłswego czasu tę dystrybucję jako spyware, po tym jak okazało się,że wbudowana w interfejs Unity wyszukiwarka zwraca wyniki lokalnychwyszukiwań na serwery producenta oprogramowania. Nie pomogła teżintegracja ze sklepem Amazonu, korzystającym z tych wyników.
Ogłoszona na walentynki decyzjao domyślnym uaktywnieniu telemetrii nie spodoba się raczej tym,którzy podzielają wartości Richarda Stallmana. W instalatorzeUbuntu 18.04 ma się pojawić domyślnie zaznaczona opcja „wysyłajinformacje diagnostyczne, aby pomóc ulepszać Ubuntu”. Jeślipozostanie zaznaczona, oznaczać to będzie, że użytkownik zgodziłsię wziąć udział w badaniach telemetrycznych.
Oprogramowanie będzie gromadziło w czytelnym dla człowiekapliku dane o wersji i odmianie systemu, połączeniu sieciowym,procesorze, ilości RAM, rozmiarze dysku, rozdzielczości ekranu,modelu układu graficznego, lokalizacji, producencie sprzętu, czasieinstalacji, ustawieniach autologowania, układzie partycji iwybranych opcjach instalacji. Will Cooke z Canonicala zapewnia, żewśród zebranych danych nie będzie adresu IP – a sam plik będziewysyłany na serwer po szyfrowanym połączeniu.
Poza tymi danymi, Canonical chce też wiedzieć, z którychpakietów korzystają użytkownicy, wykorzysta więc do tego pakietpopularity-contest, by nabieżąco śledzić, co jest instalowane w systemach. Włączony teżbędzie Apport, służącywysyłaniu informacji o awariach i błędach.
Zanim zaczniecie odsądzać producenta Ubuntu od czci i wiary,weźcie pod uwagę jedno: firma chce publicznie udostępnićwszystkim zagregowane wyniki tych zebranych telemetrycznie danych,tak że będziemy mieli za ich sprawą pełny wgląd w realiawykorzystania Ubuntu na komputerach osobistych. A jeśli ktoś zmienizdanie w kwestii udostępniania tych informacji, to w paneluustawień, w sekcji prywatności, będzie mógł w każdej chwiliwypisać się z programu.