Visual Studio 2019 z Pythonem, SI wspomaga uzupełnianie kodu IntelliCode

Sztuczna Inteligencja jeszcze nie zastępuje programistów, ale w nowym Visual Studio 2019 może bardzo pomóc. Ceniony "pomocnik programistów" IntelliCode wykorzystuje model maszynowego uczenia, by trafniej sugerować fragmenty kodu.

Microsoft Visual Studio 2019 już jest. SI wspomaga uzupełnianie kodu IntelliCode
Microsoft Visual Studio 2019 już jest. SI wspomaga uzupełnianie kodu IntelliCode

IntelliCode ze sztuczną inteligencją

System uzupełniania kodu IntelliCode ceni sobie wielu programistów i nic dziwnego. Dzięki niemu znacznie mniej czasu poświęcają na formatowanie, uzupełnianie i dopisywanie powtarzających się fragmentów, a więcej na realnym rozwiązaniu problemu. Model maszynowego uczenia powinien jeszcze bardziej ten proces usprawnić, a dzięki możliwości stosowania różnych modeli, programiści mogą bardziej spersonalizować swoją bazę rekomendacji. Pod uwagę brane będą wzorce i biblioteki używane w ich kodzie, konkretny projekt, a także tysiące publicznych repozytoriów.

IntelliCode w Visual Studio 2019 z ciemnym motywem
IntelliCode w Visual Studio 2019 z ciemnym motywem

W wersji 2019 Visual Studio IntelliCode obsługuje nie tylko C#, został rozszerzony na XAML i C++. W edytorze Visual Studio Code można go używać zaś podczas pracy z JavaScriptem, TypeScriptem, Pythonem i Javą.

Zmiany w interfejsie: szybszy start

Visual Studio 2019 po aktualizacji bezproblemowo importuje ustawienia wersji 2017. Przy pierwszym uruchomieniu zobaczymy nieco inne kolory, a także nową stronę startową. Została zaprojektowana z myślą o szybszym rozpoczynaniu pracy z nowymi projektami. Strona pozwala szybko sklonować repozytorium Gita, Azure, zaimportować projekt lokalny lub folder i od razu zacząć pracę.

Nowy ekran powitalny Visual Studio 2019 (Microsoft)
Nowy ekran powitalny Visual Studio 2019 (Microsoft)
Visual Studio 2019 z ciemnym motywem
Visual Studio 2019 z ciemnym motywem

Okno wyboru szablonów także się zmieniło i jest nieco czytelniejsze. Ponadto edytor ma większą przestrzeń roboczą. Poprawione zostało działanie wyszukiwarki, debuggera (powinien działać szybciej), narzędzi do refaktoryzacji kodu i wiele innych elementów. Wszystkie nowości działają ze starszymi projektami, bez względu na to, czy są to programy w C++, .NET, dla chmury Azure czy aplikacje mobilne, przygotowane z uzyciem narzędzi Xamarin. Pełną listę zmian znajdziecie na stronie Microsoftu.

Visual Studio Live Share

Podczas konferencji BUILD w 2018 roku Microsoft zaprezentował nowy IntelliCode, a także usługę Live Share, umożliwiającą pracę zespołową w czasie rzeczywistym. Członkowie zespołu mogą edytować i debugować kod bezpośrednio w Visual Studio lub Visual Studio Code. Zmiany będą widoczne od razu, czym Live Share przewyższa pracę w klasycznym repozytorium kodu.

To rozwiązanie na pewno nie nadaje się do prowadzenia długoterminowych projektów, ale przy wspólnej nauce, code review lub hackatonach będzie idealne. Komponent Live Share jest domyślnie instalowany z Visual Studio 2019.

Visual Studio jest dostępne w wersjach płatnych (Professional i Enterprise) i darmowej Visual Studio Community dla Windowsa i macOS.

Programy

Zobacz więcej
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (32)