W Pythonie pisze więcej osób niż w Javie, JavaScript jest najpopularniejszy
Popularność języka programowania Python potwierdzają różne analizy, na czele z raportem Stack Overflow. Brytyjska firma analityczna SlashData oszacowała, ile osób w branży używa tego języka. Kolejny raz mamy potwierdzenie tezy, że Python pokonał Javę.
Ponad 8 milionów programistów Pythona
SlashData szacuje, że na świecie pracuje obecnie 8,2 mln programistów, którzy wykorzystują Pythona. To o ponad pół miliona więcej niż piszących w Javie – 7,6 mln.
Warto też zaznaczyć, że obie grupy znacząco urosły w ciągu ostatniego pół roku. We wrześniu 2018 SlashData naliczył 7 mln programistów Pythona i 7,1 mln piszących w Javie. W ciągu 2018 roku na Pythona przesiadły się ponad 2 mln programistów.
Według SlashData najwięcej programistów pisze w JavaScripcie, CoffeeScripcie i TypeScripcie opracowanym przez Microsoft na potrzeby większych projektów. Pod koniec 2018 roku analitycy naliczyli 11,7 mln aktywnych programistów JavaScriptu i jego podzbiorów.
Maszynowe uczenie przyspiesza adopcję Pythona
Nowych programistów do Pythona przyciąga między innymi uczenie maszynowe. Aż 69 proc. programistów i Data Scientist używa obecnie Pythona. 24 proc. stosuje zaś specjalnie do tego przeznaczony język R.
Powodów do radości nie ma firma Oracle. W 2009 roku kupiła ona Javę od Sun Microsystems za 7,4 miliarda dolarów. Wtedy kierownictwo firmy było przekonane, że to najważniejsze oprogramowanie, jakie kiedykolwiek zostało kupione przez Oracle. 10 lat później widać, że Oracle kupił starzejący się produkt, którego popularność spada. Jeszcze w 2016 Java była numerem jeden, ale w dzisiejszych realiach już się tak dobrze nie sprawdza.
Ilu programistów jest na świecie?
Nie wiadomo, ilu programistów jest obecnie na świecie i nie ma sposobu, by ich łatwo policzyć. Należący do Microsoftu GitHub ma 36 mln użytkowników, ale ma też wielu konkurentów. W 2017 roku GitHub oszacował, że na świecie jest 20 mln programistów, firma IDC naliczyła zaś 18,8 mln programistów już w roku 2014. Firma Redmonk oszacowała zaś, że w 2017 roku programistów mogło być już 35 milionów. Raport SlashData to kolejna publikacja potwierdzająca, że kobiet w branży jest mniej niż mężczyzn i że wykształcenie formalne jest mniej istotne od doświadczenia.
Dane SlashData zostały przygotowane na podstawie ankiety, którą wypełniło 20 tys. programistów. Analitycy mają własną metodę szacowania liczby programistów, stosujących języki z czołówki rankingów TIOBE, Redmonk i Stack Overflow. Na dalszych miejscach analitycy SlashData umieścili C#, Ci C++, PHP, Swift, Ruby, Kotlin, Objective-C i Lua.