WWDC 2017: 6 dużych nowości w oprogramowaniu i sprzęcie Apple
Właśnie rozpoczęła się konferencja deweloperska Apple, WWDC. Podczas wystąpienia, które ją inauguruje, spodziewamy się usłyszeć zapowiedzi nowości, jakie korporacja ma zamiar wprowadzić w swoim oprogramowaniu. Czym zaskoczy nas iOS 11? Czego oczekiwać po macOS-ie 10.13? Apple, któremu od dłuższego czasu zarzuca się zatracenie dawnej magii i nudę, ma w tym roku szczególnie wiele do udowodnienia.
05.06.2017 | aktual.: 06.06.2017 20:48
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Konferencję, po raz pierwszy odbywającą się w nowym kompleksie w San Jose, zainaugurował oczywiście Tim Cook, zapowiadając, że tegoroczne WWDC będzie największe i najlepsze w historii. Pochwalił się także, że Apple ma już 16 mln zarejestrowanych programistów, zaś samo WWDC gości deweloperów z 75 krajów. Najmłodszy z nich ma ma 10 lat i 5 aplikacji w App Store. Nie zabrakło deklaracji, że Apple (wciąż) radzi sobie świetnie
- tvOS
Jedyną zapowiedzianą nowością w tvOS, która jednak spotkała się z wielkim entuzjazmem, jest obsługa Amazon Prime.2. watchOSPodczas WWDC zaprezentowano watchOS 4. Pojawi się w nim bardziej zaawansowana integracja z Siri, która będzie dostosowywać treści wyświetlane na tarczy do kontekstu: lokalizacji, danych z kalendarza, informacji o porze dnia. Wszystko to automatycznie, dzięki danym zbieranym i przetwarzanym przez asystentkę.
Ponadto dodano możliwość korzystania z nowych tarcz: kalejdoskopowych czy prezentujących bohaterów Toy Story. Nowości pojawią się także na ekranie aktywności: np. informacje motywujące do wykonywania zaplanowanych ćwiczeń. Dzięki temu Apple Watch ma spełniać rolę trenera personalnego. Na Apple Watchu pojawi się także nowa aplikacja Apple Music.
- macOS
Kolejna wersja desktopowego systemu Apple, macOS-a, nosić będzie nazwę High Sierra. SafariNowości pojawią się w domyślnej przeglądarce systemu, Safari, która w High Sierra ma być najszybszą przeglądarką na świecie, oferując 80% szybszą obsługę skryptów JavaScript niż Chrome. Kolejną nowością w Safari będzie rozpoznawanie na stronach i automatyczne blokowanie autoodtwarzania. Ponadto Apple ma także zapobiegać śledzeniu użytkownika, w czym ma pomóc maszynowe uczenie.
MailNowa wersja domyślnego klienta poczty będzie zintegrowana z wyszukiwarką Spotlight, dodano także możliwość oglądania wiadomości i widoku okna klienta poczty na dzielonym ekranie.
Zdjęcia
Największe nowości mają pojawić się jednak w aplikacji Zdjęcia. Wszystkie nowości trudno jednak nazwać inaczej, niż kalką tego, co podczas I/O zaprezentowało Google: otrzymujemy zatem automatyczne rozpoznawanie osób na zdjęciach, a nawet możliwość zamówienia wydrukowanego albumu (powrót z iPhoto?). Rozbudowano także możliwości edycji.
Apple File System[img=Zrzutekranu2017-06-05o19.36.09]Apple zapowiedziało także nowy system plików: Apple File System. Ma on oferować sprawniejszą obsługę wykorzystywanych dziś pamięci, stabilniejszą pracę oraz odczuwalnie przyśpieszyć przenoszenie plików. Więcej o Apple File System możecie przeczytać w naszym artykule.
iMac
A co z samym sprzętem? Apple zapowiedziało nowe jaśniejsze wyświetlacze w komputerach iMac, które zostaną wyposażone w procesory Intela Kaby Lake 7. generacji oraz nawet o 50% szybsze pamięci SSD o maksymalnej wielkości 2 terabajtów. Do nowych iMaków trafią także nowe układy graficzne: najbardziej zaawansowane konfiguracje zostaną wyposażone Radeony Pro 570, 575 i 570 i wyświetlą obraz w rozdzielczości 5K.
Mac Book Pro
Nowości sprzętowe pojawią się także w segmencie laptopów: odświeżone portfolio MacBooków, MacBooków Pro, a nawet MacBooka Air zostanie, podobnie jak komputery iMac, oparte o procesory Intela 7. generacji. Nowe laptopy Apple trafiają do sprzedaży już dziś.
iMac Pro
Kolejną zapowiedź sprzętową Apple stanowi iMac Pro, który ma być najbardziej wydajnym komputerem Apple w historii. Urządzenie zostanie wyposażone w system aktywnego chłodzenia oparty na dwóch wentylatorach. A co będą one chłodzić? Ośmio, dziesięcio lub osiemnastordzeniowy układ Xeon oraz grafikę Radeon opartą na architekturze Vega. Najmniej zaawansowana konfiguracja kosztować będzie 5 tys. dolarów.
- iOS
Na WWDC nie mogło zabraknąć kolejnej wersji mobilnego systemu operacyjnego Apple, iOS-a 11.
Messages
W komunikatorze pojawią się rozszerzenia, podobnie jak ma to miejsce w Messengerze Facebooka. Apple zapowiedziało także synchronizację konwersacji z wykorzystaniem chmury iCloud, co zostało powitane przez publikę z zaskakującym entuzjazmem. Ma to zmniejszyć ilość danych przechowywanych na urządzeniu. Wiadomości będą szyfrowane end-to-end.
Apple Pay
W Apple Pay pojawi się możliwość wysyłania przelewów do innych użytkowników iOS-a. Odbywać się to będzie za pośrednictwem komunikatora Messages, zaś autoryzować transakcje będzie można odciskiem palca, co zapowiada, że iPhone 8 będzie jednak wyposażony w skaner linii papilarnych.
Siri
Zgodnie z oczekiwaniami, nowości trafią także do Siri: Apple udało się wykształcić trzy różne intonacje, co ma uczynić jej wypowiedzi bardziej zróżnicowanymi, a przez to naturalnymi. Dodano także obsługę tłumaczeń z angielskiego, a także zwiększono liczbę aplikacji, które można obsługiwać za pomocą poleceń głosowych.
Aplikacja kamery
Nagrywanie filmów będzie w iOS-ie 11 kompresowane za pomocą HEVC. Co ciekawe, Apple porzuciło format JPG na rzecz HEIF (High Efficiency Image Format), który ma być kompatybilny z JPG. Na więcej informacji na temat będziemy musieli jednak poczekać.
Nowe Centrum Kontroli
W iOS-ie pojawią się… kafelki! Nowe centrum kontroli będzie bowiem dostępne na jednym ekranie, bez konieczności przewijania. Wszelkie kontrolki, takie jak przyciski Wi-Fi, widżet Apple Music czy ustawienie jasności ekranu, widoczne będą w układzie, które kojarzyć może się z windowsowym Menu Start.
App Store
Nowości pojawią się nie tylko w aplikacjach (m. in. Apple Music, Car Play), ale także w samym sklepie z aplikacjami. Doczeka się on przede wszystkim odświeżonego wyglądu oraz nowych sekcji. Do App Store trafi zatem sekcja Today z aplikacją dnia oraz osobna sekcja z grami. Znacznie atrakcyjniej będą się także prezentowały karty programów, które zyskały „magazynowy” wygląd.
- iPad Pro
Okazuje się, że jak na konferencję programistyczną, Apple zaprezentowało wyjątkowo wiele urządzeń. Po odświeżonych iMakach, MacBookach i iMaku Pro, przyszedł czas na urządzenia mobilne: nowe iPady Pro.
Nowe iPady Pro zostaną wyposażone w jaśniejszy niż u poprzednika wyświetlacz o przekątnej 10,5 cala lub 12,9 cala ze zredukowaną szerokością ramek. Ekran będzie odświeżany z maksymalną częstotliwością 120 Hz. Oprogramowanie będzie dostosowywać częstotliwość odświeżania automatycznie, w zależności od zawartości.
W urządzeniu znalazł się sześciordzeniowy układ A10X i dziesięciordzeniowe GPU. Nowy iPad Pro ma oferować 10 godzin pracy na jednym ładowaniu. Tablet zostanie także wyposażony w główną kamerę o rozdzielczości 12 MP i 7-megapikselową przednią.
Na iPadzie pojawią się także nowości w oprogramowaniu: iOS na nowym iPadzie zyska możliwość przenoszenia plików metodą przeciągnij i upuść. Przebudowany zostanie systemowy dock, na tablet trafi także nowy menedżer plików z obsługą schowków iCloud czy Dysk Google.
- HomePod
Zgodnie z oczekiwaniami, Apple zaprezentowało swoją odpowiedź na Amazon Echo, Google Home i zaprezentowane w ostatnim czasie głośniki z Cortaną. Apple poszerzyło swoje portfolio o kolejną kategorię sprzętu: inteligentny głośnik.
Nowe urządzenie nosi nazwę HomePod i w założeniu ma stanowić wysokiej jakości głośnik z możliwościami asystenta bez uszczerbku tak na jakości dźwięku, jak i na smart możliwościach. Urządzenie ma wysokość 18 cm, wbudowany woofer i 7 kolejnych głośników. Dźwięk przetwarzany jest na układzie A8.
HomePod ma także rozpoznawać otoczenie, na przykład bliskość ściany, i dostosowywać konfigurację głośników tak, aby wykorzystywać odbicia i interferencje i na tej podstawie regulować ustawienia ścieżek na mikserze.
Głośnik będzie można powiązać z Apple Music, które obsługiwać będzie można za pomocą sześciu mikrofonów. Na urządzenie trafi oczywiście implementacja asystentki Siri, która obsłuży nie tylko usługę muzyczną, ale także konkretne umiejętności, aplikacje i automatykę domową.
HomePod to zatem pełnoprawna, lecz bardziej skupiona na jakości samego dźwięku, alternatywa dla urządzeń z rodziny Amazon Echo. Apple miało się także zatroszczyć o prywatność: rozpoznawanie dźwięku odbywa się lokalnie, zaś komunikacja ze API będzie szyfrowana. Cena urządzenia wyniesie 349 dolarów.