Warto przetestować mobilnego Firefoksa. Z nowym silnikiem ma być 2 razy szybszy
Począwszy od drugiej połowy ubiegłego roku, Mozilla robi wszystko, by desktopowy Firefox był znów chętnie wybieraną przeglądarką. Przez lata zaniedbań program stał się ociężały, ale nadal oferował dodatki, które czyniły go użytecznym. Mozilla postanowiła jednak postawić wszystko na jedną kartę: przeprojektować interfejs, zmienić wiele pod maską i ostatecznie przejść wyłącznie na dodatki WebExtensions.
Postępujące w tym zakresie zmiany mamy okazję obserwować od Firefoksa 57 Quantum, który w praktyce wcale nie okazał się tak rewolucyjny dla użytkowników. Choć część chętnie po niego sięgnęła i przyznaje, że nowa przeglądarka działa szybciej od poprzedników, nie da się ukryć, że to wciąż Chrome pozostaje najpopularniejszym wyborem internautów, w kwestii responsywności programu najczęściej zresztą uzasadnionym. Nie inaczej proporcje wyglądają w świecie aplikacji mobilnych.
Mozilla nie pokazała jednak jeszcze wszystkiego i możliwe, że tym razem zmiany przełożą się na wzrost zainteresowania przeglądarką z liskiem w logo, przynajmniej na Androidzie. Mobilny Firefox w wersji testowej (60 Beta) otrzymuje właśnie obsługę silnika Quantum CSS, który w desktopowej odmianie przeglądarki dostępny jest już od kilku miesięcy.
To silnik rozwijany w ramach projektu Servo. Dzięki niemu odczuwalna szybkość ładowania stron ma być większa, głównie z uwagi na wielowątkowe rysowanie, ale nie tylko. Zmian w jego funkcjonowaniu jest wiele, a szczegóły opisywaliśmy przy okazji premiery tego rozwiązania w desktopowej wersji przeglądarki.
Wszystkie zmiany przełożyć się mają zdaniem Mozilli na dużo lepsze wrażenia w stosunku do poprzedniego rozwiązania. Spory, bo aż dwukrotny wzrost względem Firefoksa sprzed roku spodziewany jest również w wyniku benchmarka Speedometer. Odkładając jednak teorię na bok, nową wersję wystarczy zainstalować, aby zmiany ocenić samemu. Pierwsze wrażenia po krótkim teście Firefoksa 60 Beta na LG G6 (i w porównaniu do stabilnego Firefoksa 58.0.2) nie są jednak aż tak pozytywne, jak życzyłaby sobie tego Mozilla. Część stron faktycznie ładuje się nieco sprawniej, jednak różnice są naprawdę niewielkie.
Ostatecznie nie zapominajmy jednak, że porównujemy tu stabilne wydanie do testowego. Wiele w tym zakresie może się jeszcze zmienić, a jeśli Firefox z nowym silnikiem choć zbliży się do wydajności deklarowanej przez Mozillę, mobilna przeglądarka z liskiem w logo będzie miała szansę zachęcić do siebie kolejnych użytkowników, ku uciesze Mozilli możliwe że również tych, którzy aktualnie korzystają z mobilnego Chrome'a.
Firefox 60 Beta już teraz trafia do użytkowników. Jak zwykle jednak, nie oznacza to dostępności dla wszystkich w tym samym momencie i chcąc przetestować program już teraz konieczna może być ręczna instalacji pliku APK. Mobilnego Firefoksa dla Androida (w tym również APK Firefoksa 60 Beta z rozwijanego menu Wszystkie wersje) pobierzecie za pośrednictwem naszego katalogu aplikacji.