We Wrocławiu powstaje Muzeum Gier i Komputerów Minionej Ery
Do listy muzeów, które powinien odwiedzić każdy miłośnik komputerów i gier, już w te wakacje dopiszemy kolejną pozycję: we Wrocławiu powstaje Muzeum Gry i Komputery Minionej Ery. Projekt ma charakter edukacyjno-rozrywkowy i możemy się spodziewać, że eksponaty nie będą tylko umieszczone za szybami.
Muzeum powstanie na terenach Dworca Świebodzkiego (gdzie działa już świetne Kolejkowo). Pomysłodawcami i organizatorami inicjatywy są założyciele RetroGralni, którą możecie znać z kanału na YouTube lub licznych wystaw. W ciągu ostatnich 6 lat zorganizowali 53 wystawy, na których wystawiono łącznie 526 stanowisk do grania i odwiedziło je łącznie ponad 80 tys osób. Mieliśmy okazję rozmawiać z nimi przy okazji Hall of Games.
Muzeum starych gier i komputerów to miejsce mające przypomnieć osobom żyjącym i dorastającym w drugiej połowie dwudziestego wieku zdobycze z początków informatyki i raczkującej cyfrowej rozrywki. Z doświadczenia wiemy jednak, że te stare, często bardzo proste tytuły, działające na maszynach o mocy obliczeniowej kalkulatora, swoją magią przyciągają też młodych graczy. Muzeum zaprezentuje historię komputerów i gier osobom, dla których może to być pierwsze spotkanie z pierwowzorami dzisiejszych konsol, pecetów i smartfonów. Czerpią one szerokimi garściami z rozwiązań i pomysłów poprzedników, co warto pokazać na działających przykładach. W założeniu ma to być miejsce przyciągające zarówno fanów gier, jak i osoby ciekawe wiedzy naukowo-historycznej.
W zasobach muzeum znajduje się ponad 200 komputerów i konsol, około 500 konsol przenośnych i 200 gier mechanicznych i elektrycznych, które będę prezentowane w ramach wystawy stałej i zmiennych ekspozycji czasowych. Muzeum przedstawi w interaktywnych sposób historię gier oraz nierozłącznie z nią powiązaną historię komputerów, łącząc elementy edukacyjne z dużą ilością rozrywki.
Otwarcie muzeum jest już pewne, ale dodatkowe wsparcie nie zaszkodzi. Na PolakPotrafi.pl działa zbiórka, mająca dofinansować muzeum. Dzięki zebranym funduszom będzie można lepiej rozwinąć inicjatywę, na przykład zapewniając warunki do przeprowadzania spotkań i lekcji dla dzieci i młodzieży, wielojęzyczne opisy eksponatów czy papierowy przewodnik po kolekcji.
Zainteresowanych zapraszamy na stronę muzeum, a latem do Wrocławia.