WhatsApp przestanie działać w starszych smartfonach. Nie martw się na zapas
WhatsApp przestanie działać w części smartfonów już za niespełna dwa miesiące. 1 lutego 2020 roku zakończy się wsparcie między innymi dla starszych wersji Androida i iOS-a, co w internecie wywołało falę publikacji szokujących tytułami i skłaniających do refleksji, czy to nie czas, by zmienić telefon na nowszy.
Wystarczy jednak poświęcić temu zagadnieniu tylko chwilę, aby zorientować się, że problem – choć faktycznie występuje – jest raczej marginalny i zakładam, że w praktyce mało komu utrudni życie.
Rewelacja o nadchodzącym końcu wsparcia dla WhatsAppa pochodzi jeszcze z 2016 roku i została zamieszczona przez samych twórców na oficjalnym blogu. Wiadomość zaktualizowano w połowie 2019 roku podając konkretne daty, a najświeższa wersja tej publikacji została znaleziona na stronach pomocy technicznej.
Co istotne, mówi się tu wprost, że "zakończenie wsparcia" może skutkować nie tylko brakiem nowych aktualizacji, ale też niespodziewanym wyłączeniem wybranych funkcji w obecnych instalacjach aplikacji. Brak możliwości ponownego zweryfikowania konta może w praktyce istotnie oznaczać, że WhatsApp stanie się w niektórych przypadkach bezużyteczny.
WhatsApp przestanie działać w starszych smartfonach
Począwszy od 1 lutego 2020 roku WhatsApp przestanie działać w smarfonach z Androidem 2.3.7 lub starszym oraz iPhone'ach z iOS-em 8 lub starszym. Co to oznacza w praktyce?
Jeśli korzystasz z WhatsAppa w smartfonie z okresu Samsunga Galaxy (tak, chodzi o pierwszą generację), bądź używasz iPhone'a 4 (który wszedł na rynek w 2010 roku) lub starszego, faktycznie z WhatsAppa już nie skorzystasz.
Komunikator będzie jednak dalej działać w urządzeniach z Androidem 4.0.3 i nowszym (a do tego wystarczy już nawet Samsung Galaxy SII, dla którego oficjalnie najnowszym Androidem jest wersja 4.1) oraz na iOS-ie 9 lub nowszym, a tutaj sprawdzi się już iPhone 4S z 2011 roku.
Problem dotyczy więc bardzo wąskiego grona użytkowników WhatsAppa. Google już w ubiegłym roku ogłaszał koniec wsparcia dla Androida Ice Cream Sandwich z uwagi na nikły udział w rynku, a warto wyraźnie zaznaczyć, że WhatsApp będzie zgodny nawet z wersją 4.0.3. Jesli zaś chodzi o iPhone'y, według statystyk statcounter łącznie tylko 2,8 proc. użytkowników korzysta z iOS-a 11.4 i starszych.
Po co zmieniać coś, co działa?
Zmiany w kodzie WhatsAppa dotkną tylko niewielkiej części użytkowników, ale można zacząć się zastanawiać, po co w ogóle je wprowadzać. Powodem jest chęć zmiany funkcjonalności programu, co dobrze widać na przykładzie Androida.
Aby daną aplikację można było uruchamiać na konkretnych wersjach systemów, w przypadku Androida konieczne jest zadeklarowanie minimalnej wersji oprogramowania, dla której dana aplikacja będzie oferowana. Ma to wpływ między innymi na jej widoczność w Sklepie Play – jesli używasz Androida 5.0, to podczas szukania aplikacji nie trafisz na propozycje wymagające przynajmniej Androida 6 i tak dalej.
Podwyższanie minimalnej wersji jest jednak niezbędne z punktu widzenia programistów. Nowa wersja Androida to dużo więcej systemowych mechanizmów, które pomagają dalej rozwijać program.
To także ten moment, w którym z biznesowego punktu widzenia bardziej opłaca się dalej rozwijać WhatsAppa i zadowolić przysłowiowe 99,9 proc. użytkowników nowymi funkcjami, niż utrzymywać jego przestarzałą wersję, by dostęp nie został zaburzony także dla pozostałej części osób.
WhatsApp jest dostępny do pobrania z naszego katalogu.