Windows 10 Build 16288: wysyp poprawek przed Fall Creators Update
Do Insiderów pozostających w szybkim pierścieniu udostępniania aktualizacji trafia właśnie nowa kompilacja systemu Windows 10, Build oznaczony numerem 16288 oraz 15250 w przypadku Windowsa 10 Mobile. Desktopowy system to kolejna seria poprawek w dążeniu do udoskonalenia działania przez premierą Fall Creators Update – jesiennej aktualizacji, która zadebiutuje w październiku.
13.09.2017 11:43
Microsoft zmienił sposób dostarczania aktualizacji jeszcze w lipcu, gdy utworzono funkcję Skip ahead pozwalającą Insiderom przeskoczyć na inną, nowszą gałąź rozwoju systemu. Już wtedy było bowiem wiadomo, iż wśród typowych aktualizacji dla testerów (z jaką mamy do czynienia i w tym przypadku) pojawiać się będą wyłącznie poprawki błędów przed premierą Windowsa 10 Build 1709 w październiku. Ci którzy przeskoczyli mieli na przykład okazję niedawno poznać nowości w OneNote, zaś Insiderzy, którzy pozostali z Redstone 3, mogą teraz cieszyć się kolejną serią poprawek.
A te dotyczą rozmaitych kwestii. W przypadku systemowej powłoki naprawiono na przykład błąd, w wyniku którego napis Nowe w menu Start przy świeżo zainstalowanej aplikacji nie znikał po pierwszym uruchomieniu programu, zaś gdy chodzi o metody wprowadzania zadbano o poprawne rozpoznawanie dotknięć klawiatury w trybie tabletu i wyeliminowano kilka błędów związanych z użyciem języka chińskiego, japońskiego i koreańskiego.
Zmiany dotknęły także przeglądarkę Microsoft Edge, gdzie naprawiono między innymi automatyczne przechodzenie do okna wyszukiwania w przypadku jego pierwszego użycia oraz wiele aspektów związanych z plikami PDF (w tym ich poprawne renderowanie). Inne zmiany dotyczą również gier i ustawień (na przykład błędów związanych z opcjami Bluetooth). Wszystkich poprawek jest sporo, ich pełną listę znaleźć można na blogu Windowsa.
Nowości w Windows 10 Mobile
Aktualizacje trafiły również do mobilnej odmiany systemu Microsoftu. Tutaj Build oznaczony numerem 15250 przynosi Insiderom trzy główne zmiany. Pierwszą z nich jest nowość – dwuetapowe uwierzytelnianie, dzięki któremu aplikacje będą mogły wymusić potwierdzenie tożsamości użytkownika nie tylko numerem PIN, ale także w inny sposób, a tu jako przykład podaje się znacznik odczytywany przez NFC.
Pozostałe dwie zmiany to ulepszenia w związku z blokowaniem aplikacji (zarówno w działaniu, jak i wyglądzie) oraz obsługą połączeń VPN (w tym przypadku pracowano między innymi nad wymuszonym tunelowaniem dla UWP). W systemie pojawiły się oczywiście także inne, generalne poprawki, a wśród nich wyeliminowanie błędu pustych kafelków na pulpicie, wiele poprawek map oraz usunięcie rzadkiego błędu niepoprawnego wyświetlania historii połączeń po przeprowadzeniu aktualizacji.