Z App Store został usunięty VPN Facebooka, który zbierał za dużo danych
Ze sklepu z aplikacjami App Store usunięta została aplikacja VPN o nazwie Onavo Protect. Powodem było to, że gromadziła zbyt dużo danych o użytkownikach, czym naruszyła wytyczne App Store.
Onavo Protect to aplikacja należąca do Facebooka. Projekt powstał w Izraelu, by pomóc użytkownikom oszczędzać przesyłane dane, ale został kupiony przez Facebooka w 2013 roku. Od tamtej pory jednak aplikacja wzbudzała kontrowersje. Facebook obiecał, że z jej pomocą będziemy mogli dodatkowo zabezpieczyć swoje dane podczas przeglądania internetu.
Jednak Onavo Protect służył Facebookowi do czegoś zupełnie innego. Z czasem został przekształcony w narzędzie do zbierania danych, śledzenia aktywności użytkowników smartfonów w wielu innych aplikacjach i przesyłania danych o tym do Facebooka. Nic dziwnego, że kontrola Apple'a zwróciła uwagę na tę aplikację. Na początku miesiąca Apple poinformował Facebooka o tym, że aplikacja Onavo Protect narusza wytyczne sklepu z aplikacjami.
Chodzi o nową wersję zasad, wprowadzoną w czerwcu, ograniczającą możliwości aplikacji w zakresie gromadzenia danych użytkowników i przekazywania ich lub sprzedawania stronom trzecim. Aplikacja może oczywiście zbierać dane na własne potrzeby i by zarabiać na reklamach, ale budowanie bazy niezwiązane z działaniem aplikacji nie jest mile widziane. Według Apple'a ta zmiana ma lepiej chronić prywatność użytkowników w ekosystemie, dlatego aplikacje nie mogą zbierać informacji o tym, jakie inne aplikacje znajdują się na urządzeniu, a także muszą wyraźnie informować użytkownika, jakie dane zbiera i w jakim celu.
Apple i Facebook rozmawiali o aplikacji w ubiegłym tygodniu. Wydawca Onavo Protect przystał na propozycję, by usunąć aplikację samodzielnie, „z własnej woli”. Onavo Protect przesyłał cały ruch użytkowników przez prywatny serwer Facebooka, dzięki czemu firma może gromadzić mnóstwo danych na temat tego, jak korzystamy ze smartfonów. Opis aplikacji z Google Play mówi, że analiza korzystania ze stron i aplikacji pozwala ulepszać jej działanie i będzie wykorzystana także do ulepszania Facebooka.
Przykład aplikacji Onavo Protect pokazuje, że Facebook może śledzić naszą aktywność nie tylko na przeglądanych stronach, ale też w innych aplikacjach. Onavo Protect nie jest już dostępna w App Store, ale darmowy VPN został pobrany ponad 33 miliony razy dla iOS-a i Androida. Osoby, które już go zainstalowały, zapewne nadal będą go używać. Aplikacja na pewno nie zostanie usunięta z Google Play, o ile Google nie podejmie kroków w tym kierunku.