Zmarł Charles "Chuck" Geschke, założyciel słynnego Adobe
16 kwietnia w wieku 81 lat zmarł dr Charles Geschke. O śmierci poinformowała sama firma Adobe za pośrednictwem Twittera i swojej strony internetowej.
"Z głębokim żalem dzielę się informacją, że nasz ukochany współzałożyciel, dr Chuck Geschke, zmarł w wieku 81 lat, pozostawiając po sobie niezmywalny ślad i w naszej firmie, i na świecie" - pisze na stronie Adobe prezes firmy, Shantanu Naraye.
"Nie mogę wyobrazić sobie, abym mógł mieć lepszego, milszego i zdolniejszego partnera. Swoim odejściem Chucka pozostawia wielką pustkę i każdy, kto go zna, na pewno się z tym zgodzi" - przekazuje John Warnock, współzałożyciel Adobe.
Charles Geschke urodził się 11 września 1939 roku w Cleveland w stanie Ohio w USA. Z wykształcenia był matematykiem, a w latach 70. doktoryzował się w dziedzinie informatyki. Od 1972 roku pracował przy tworzeniu komputerów mainframe, a pod koniec dekady zajął się tematami związanymi z grafiką i przetwarzaniem obrazu. W 1978 r. wspólnie z Johnem Warnockiem stworzyli dla korporacji Xerox język opisu strony Interpress.
Ponieważ Xerox nie był zainteresowany komercyjnym zastosowaniem Interpressu, Geschke i Warnock odeszli z firmy, aby samodzielnie rozwijać swój projekt. W grudniu 1982 r. w garażu Johna Warnocka powstało Adobe - przyszły gigant oprogramowania. Nazwa firmy została wzięta od rzeki Adobe Creek, która znajdowała się niedaleko domu Warnocka.
Adobe stało się pionierem rozwiązań z zakresu DTP, które umożliwiały tworzenie tekstów czy dokumentów w taki sposób, aby na ekranie komputera wyświetlało się dokładnie to, co zobaczylibyśmy po wydrukowaniu. Charles Geschke nadzorował rozwój oprogramowania najpierw jako dyrektor operacyjny (1986-1994), a później jako prezes Adobe (1989-2000).
Do najważniejszych programów, jakie stworzyła firma w tym czasie, należą PostScript (język opisu strony), Illustrator (edytor grafiki wektorowej), Adobe Acrobat (edytor plików PDF), a także legendarny PhotoShop. Firma jest dziś wyceniana na ponad 10 mld dolarów. W 2000 roku Geschke zrezygnował z funkcji prezesa, ale pozostał związany zawodowo z firmą do 2017 roku.
W 1992 roku Charles Geschke przeżył kilka dni grozy. Został napadnięty przez dwie, młode osoby i uprowadzony w drodze do pracy w Mountain View w Kalifornii. W sprawę szybko zaangażowało się FBI, które namierzyło porywaczy po ich kontakcie z rodziną ofiary. Sprawcy zostali ujęci po tym, jak odbierali przygotowaną transzę 650 tys. dolarów okupu. Doprowadzili również służby do domku, w którym przetrzymywali szefa Adobe. Geschke łącznie przebywał cztery dni jako zakładnik. Obaj sprawcy otrzymali dożywocie.