Zortrax wprowadza na rynek drukarkę 3D M300 Plus i Inkspire – rewolucyjną drukarkę fotopolimerową

Zortrax, polska firma dostarczająca rozwiązania w zakresie druku trójwymiarowego, zbudowała sobie silną pozycję na rynku desktopowych urządzeń 3D, materiałów eksploatacyjnych i oprogramowania wspomagającego druk. Urządzenia Zortraxu są wykorzystywane przez tysiące klientów na całym świecie w branżach od architektury, po motoryzację. Z rozwiązań firmy Zortrax korzystali m.in. NASA i koncern Bosch. Do oferty Zortraxu trafiły nowe urządzenia: M300 Plus z jednym z największych obszarów drukowania obecnie na rynku oraz zupełnie nowa drukarka żywicowa Inkspire.

Drukarka 3D Zortrax M300 Plus
Drukarka 3D Zortrax M300 Plus
Redakcja

Duży model w jednym wydruku: drukarka 3D M300 Plus

M300 Plus to drukarka 3D z jednym z największych obszarów roboczych wśród dostępnych urządzeń desktopowych. Mierzy on 300 × 300 × 300 mm, a możliwość drukowania od razu większych modeli przekłada się bezpośrednio na oszczędność czasu i zwiększenie efektywności pracy.Urządzenie może być wykorzystywane w wielu branżach, w których praca nad dużymi prototypami jest codziennością. Większe pole robocze, umożliwia drukowanie makiet architektonicznych, elementów wystroju wnętrz, a także prototypów silników lub obudów do sprzętu AGD.

M300 Plus działa w technologii LPD, czyli zmodyfikowane przez Zortrax wersji technice FDM (Fused Deposition Modeling), gwarantującej wysoką jakość i niskie koszty utrzymania. Stopione termoplastyczne włókna osadzane są warstwa po warstwie, zmieniając cyfrowe modele w fizyczne obiekty. Łączność bezprzewodowa (moduł Wi-Fi oraz port Ethernet) jest ważną cechą drukarki Zortrax M300 Plus, która pozwala na zarządzanie farmą drukarek 3D, przyspieszając tym samym proces produkcyjny.

Producent zmodyfikował ekstruder urządzenia, przeprojektował głowicę na wersję V3 i wprowadził nową geometrię dyszy. Elementy te poprawiają wydajność i precyzję druku. Dodatkowo, skracają czas nagrzewania się sprzętu i umożliwiają wydruki z materiałów typu flex (elastycznych). Do wydruków można stosować szeroką gamę filamentów, w tym również tych pochodzących z oferty innych producentów. M300 Plus wyposażona jest też w specjalny czujnik, który informuje użytkownika o braku materiału, minimalizując straty przy wydruku.

Zortrax M300 Plus
Zortrax M300 Plus

Zortrax M300 Plus obsługuje obecnie wszystkie materiały dedykowane Zortrax M300, a także Z-ULTRAT. Aby ułatwić użytkownikowi druk na M300 Plus, drukarka została wyposażona w kamerę, która pozwala na bieżąco monitorować proces wydruku i uniknąć ewentualnych błędów podczas tworzenia prototypów. Kolejną zmianą poprawiającą komfort korzystania z urządzenia jest pojawienie się w drukarce wyświetlacza z intuicyjnym interfejsem. Producent wprowadził jednocześnie na rynek Zortrax HEPA Cover – urządzenie filtrujące, które dedykowane jest drukarkom z linii Zortrax M i M Plus. Zortrax HEPA Cover może pracować także samodzielnie z drukarkami innych firm, pod warunkiem, że mają podobne wymiary. Wentylator elektryczny o regulowanej prędkości utrzymuje stabilną temperaturę wewnątrz komory drukowania, co ogranicza skurcz materiałów opartych na bazie ABS. Wbudowany filtr węglowy usuwa nieprzyjemne zapachy, a filtr HEPA pochłania ponad 99 proc. cząsteczek uwalnianych podczas wydruku.

Zortrax Inkspire – rewolucyjna drukarka żywicowa

Inkspire to produkt przełomowy, który pracuje 8 razy szybciej i 9 razy dokładniej, niż wiodące drukarki 3D DLP i SLA. Technika UV LCD, zastosowana w urządzeniu Zortrax Inspire, polega na tworzeniu obrazu warstwy modelu na powierzchni fotopolimeru. Wykorzystuje do tego bardzo wysokiej rozdzielczości wyświetlacz LCD z ultrafioletowym podświetleniem LED. Sprawia to, że światło pada równomiernie na całą powierzchnię fotopolimeru, utwardzając całąwarstwę modelu jednocześnie. Dzięki temu możliwy jest zarówno szybki, jak i precyzyjny druk.

Dostępne na rynku drukarki żywicowe, wykorzystują zwykle technikę SLA (stereolitografii), gdzie warstwa modelu jest rysowana wiązką lasera, lub DLP (digital light processing), co pozwala na wyświetlanie warstwy modelu za pomocą cyfrowego projektora. SLA jest precyzyjna, ale powolna, natomiast DLP zapewnia szybkość, kosztem dokładności. Dzięki rozwiązaniu Zortraxu użytkownicy nie muszą więc już wybierać między szybkością, a precyzją. Jak mówi Rafał Tomasiak, prezes firmy Zortrax:

Pojedynczy piksel wZortrax Inkspire mierzy 50x50 mikronów, a minimalna wysokość warstwy to zaledwie 25 mikronów. Drukarka potrafi tworzyć detale widoczne jedynie pod mikroskopem. Szybkość i dokładność Zortrax Inkspire otwiera nowe możliwości w inżynierii precyzyjnej, protetyce dentystycznej, czy jubilerstwie.

Urządzenie ma pole robocze, o wymiarach 74 × 132 × 175 mm, dzięki czemu jest w stanie tworzyć więcej bardziej dokładnych modeli najednostkę czasu, w porównaniu do konkurujących z Zortrax Inkspire drukarkami. Zortrax Inkspire jest przede wszystkim odpowiedzią na potrzebyprojektantów, wykonujących precyzyjne prototypy, jak również drukujących produkty końcowe. Urządzenie dobrze sprawdza się przy niskoseryjnej produkcji, ponieważ bez względu na ilość drukowanych naraz modeli na platformie, każdy z nich ma taką samą wysoką jakość i dokładność wykonania. Pozwala to znacznie zwiększyć wydajność.

Zortrax Inspire
Zortrax Inspire

Premiera Zortrax Inkspire planowana jest na jesień 2018 roku. Drukarka będzie kosztować 2699 dolarów. Informacje na temat dostępności produktu pojawią się wkrótce na stronie internetowej i w mediach społecznościowych Zortraxu.

Programy

Zobacz więcej
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)