Acer Iconia Tab A500 — iPad killer?
W kwietniu 2010 roku Apple wprowadziło na rynek iPada, urządzenie które wywołało prawdziwą rewolucję. Sukces iPada sprawił, że na rynku zaczęły pojawiać się konkurencyjne tablety, jednak przez długi czas żaden z nich nie był w stanie nawiązać rywalizacji z hitem Apple'a. Czas mijał, a producenci w końcu uświadomili sobie, że to co zdecydowało o sukcesie iPada to nie tylko dobrze wykonane urządzenie, ale także (a może przede wszystkim) świetny system operacyjny iOS. Do naszego labu trafiła Iconia Tab A500 firmy Acer, wyposażona w 3 generację systemu Android. Wiele wskazuje na to, że ten tablet może okazać się sprzedażowym przebojem. Czy jednak jest w stanie realnie zagrozić iPadowi? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie w naszej recenzji.
14.10.2011 | aktual.: 15.10.2011 14:40
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Interior i Exterior
Pierwsze wrażenie jest bardzo pozytywne. Acer Iconia Tab 500 wygląda elegancko, co jest zasługą przede wszystkim obudowy ze szczotkowanego aluminium. Biorąc tablet w ręce od razu czuć, że do jego wykonania użyto materiałów wysokiej jakości. Niestety wadą takiego wykończenia jest podatność na zarysowania, szczególnie spodniej części. Przyznam, że po tablecie, który kosztuje 1500 zł nie spodziewałem się tak solidnego wykonania. Iconia Tab A500 posiada obudowę o wymiarach 260 mm x 177 mm x 13,3 mm, waży dokładnie 765 gramów (czyli o 164 g więcej niż iPad 2). Urządzenie trzyma się całkiem komfortowo, wbrew obawom nie ciąży ono nawet po dłuższej pracy. Mimo na pozór sporej różnicy wagowej względem iPada, zakwasów raczej się nie nabawimy ;) Całość uzupełnia oczywiście najważniejszy element - 10-calowy, pojemnościowy ekran z matrycą o rozdzielczości 1280x800 pikseli i podświetleniem LED. Oryginalnie wkomponowany w obudowę i cieszący oko ładnie nasyconymi barwami.
Z lewej strony tabletu Acer umieścił włącznik, wejście mini-jack oraz port micro HDMI. Na prawym brzegu znajduje się port USB, do którego można podłączyć na przykład dysk twardy, myszkę itp. Oprócz tego znajdziemy tam port micro USB, złącze ładowarki oraz przycisk restartowania urządzenia. Na górze umiejscowiono przyciski odpowiedzialne za regulację głośności urządzenia, czytnik kart pamięci microSD oraz suwak blokujący orientacje ekranu. Do umiejscowienia wszystkich tych elementów nie można mieć zastrzeżeń. Trzymając tablet mamy szybki i bezproblemowy dostęp do wszystkich portów.
Z tyłu obudowy znalazło się miejsce dla głośników stereo oraz dla aparatu 5 Mpix z lampą błyskową. Dźwięk wydobywający się z głośników jak na tego typu urządzenia jest niezły, jednak nie rewelacyjny. Iconia Tab A500 wyposażona została również w kamerę (2 Mpix) znajdująca się z przodu urządzenia, która przeznaczona jest głównie do prowadzenia wideokonferencji. Jakość obydwu kamer pozostawia jednak sporo do życzenia zarówno w kwestii robienia zdjęć jak i nagrywania filmów. Przede wszystkim ilość megapikseli jest zabiegiem czysto marketingowym — zdjęcia są nieostre, na filmach występuje duży szum, który naturalnie pogarsza jakość obrazu. Niemniej jednak w przypadku innych tabletów jest niewiele lepiej.
Pod maską Iconii Tab A500 znajdziemy dwurdzeniowy układ NVIDIA Tegra 2 250, taktowany częstotliwością 1 GHz. Tablet posiada 1 GB pamięci RAM oraz 16, 32 lub 64 GB pamięci wewnętrznej. Urządzenie wyposażone jest również w bezprzewodową kartę sieciową 802.11b/g/n, Bluetooth 2.1, odbiornik GPS, kompas, akcelerometr i żyroskop.
Wytrzymałość baterii to jedno z głównych pytań jakie zadają potencjalni użytkownicy tabletów. Nic dziwnego, w końcu mobilność wiąże się przede wszystkim z czasem jakim możemy pracować na danym urządzeniu bez konieczności podłączania go do gniazdka elektrycznego. W przypadku tabletu Acera, który posiada akumulator o pojemności 3260 mAh (24,10 Wh), czas pracy jest zadowalający. Zgromadzonej energii wystarczy na 8 godzin przeglądania stron internetowych, sprawdzania poczty, czy oglądania oglądania filmów z YouTube. Oczywiście czas ten znacząco ulega zmianie gdy pracujemy z aplikacjami wykorzystującymi moc karty graficznej czy procesora, w szczególności podczas gier. Wówczas możemy liczyć na wytrzymałość baterii na poziomie od 3-4 godzin.
Oprogramowanie
Największą siłą Acer Iconia Tab A500 jest system, w oparciu o który funkcjonuje całe urządzenie. Android „Honeycomb” 3.2 działa niezwykle płynnie i szybko. Miałem okazję korzystać z tabletów wyposażonych w poprzednią generację mobilnego systemu firmy Google i byłem w lekkim szoku gdy pobawiłem się wersją trzecią. System został nie tylko poprawiony pod względem wizualnym, ale zaobserwowałem również duże zmiany w kwestii wydajności. Domyślne aplikacje uruchamiają się błyskawicznie, działają stabilnie i przede wszystkim są przystosowane do funkcjonowania na dużym ekranie. Jedynym mankamentem systemu jest wprowadzenie wirtualnego paska nawigacji, gdzie poza przyciskami powrotu, przejścia do ekranu domowego oraz przełącznika aplikacji wyświetlane są również powiadomienia i aktualna godzina. Zajmuje on niepotrzebnie tyle miejsca na ekranie.
Osobiście nie jestem wielkim zwolennikiem grania na urządzeniach dotykowych. Interfejs sterowania grami w większości przypadków nie jest dostosowany do szklanej szyby. Granie na konsolach czy tradycyjnym blaszaku sprawia bezdyskusyjnie dużo więcej frajdy. Niemnie jednak osoby lubiące tego typu rozrywkę multimedialną nie będą miały problemów z płynnym pograniem w najnowsze gry udostępniane w Adroid Market. Firma Acer na testowanym modelu tabletu udostępniła trzy preinstalowane pełne wersje gier: Hero of Sparta, Need for Speed Shift i Lets Golf.
Urządzenie takie jak Acer Iconia Tab A500 nie ma racji bytu bez dobrych programów. W sklepie Android Market mamy możliwość pobierania bezpłatnych okaz kupowania komercyjnych wersji aplikacji. Wielu programistów biorąc ewidentnie przykład ze sklepu AppStore stara się by ich programy prezentowały się atrakcyjnie dla oka. Aplikacje takie jak YouTube, Kalendarz, Aparat prezentują się przyzwoicie, a ich funkcjonalność oraz nawigacja zostały dostosowane idealnie do tego typu urządzeń. Niestety duża cześć programów dostępnych w Android Market nie jest jeszcze dostosowana do ekranów tabletów. To jednak tylko kwestia czasu.
Większość osób wykorzystuje tablety głównie do przeglądania Internetu. Nic więc dziwnego, że aplikacjami, z których przyjdzie nam korzystać najczęściej jest przeglądarka internetowa oraz klient poczty. Oba narzędzia w systemie Android przygotowane zostały bardzo dobrze zarówno od strony wizualnej jak i funkcjonalnej. Przeglądarka internetowa w dużym stopniu przypomina rozwiązania znane z desktopu. Jest szybka, pozwala na przeglądanie stron w kartach i co dla wielu przeciwników iPadów jest ogromnym plusem obsługuje technologię Flash. Klient poczty wbudowany w system jest równie dobry jak przeglądarka. Korzystając z niego na Acer Iconia Tab A500 ma się zwyczajnie ochotę czytać i odpowiadać na korespondencję.
Nawigacja to jeden z tych elementów, który spotkamy niemalże w każdym urządzeniu przenośnym. Domyślnie Android oferuje dwie aplikacje pozwalające wykorzystać możliwości wbudowanego GPS w urządzeniu Acer Iconia Tab A500 - Mapy i Nawigacja. Obie wymagają połączenia z Internetem i oczywiście gdy jesteśmy w zasięgu sieci WiFi nie ma z tym najmniejszego problemu. Kłopot pojawia się gdy chcemy skorzystać z nawigacji w miejscu gdzie dostęp do Internetu mamy utrudniony. Brak modemu 3G jest tutaj dużą przeszkodą (jest to opcja dostępna w bliźniaczych modelach Iconia Tab 501), jednak na szczęście możliwe jest zapisanie wcześniej oglądanej mapy do pamięci podręcznej urządzenia. To co przypadło mi jeszcze do gustu to wbudowany kompas, który w połączeniu z GPS pozwala nie tylko określić w jakim położeniu się znajdujemy, ale również w jakim kierunku patrzymy.
Firma Acer poza udostępnieniem kilkunastu aplikacji i gier zewnętrznych producentów przygotowała również kilka swoich narzędzi. Do gustu przypadła mi tylko jedno. Clear.fi, czyli aplikacja przeznaczona do bezprzewodowego udostępniania i odtwarzania multimediów na urządzeniach obsługujących technologie DLNA. Za jej pomocą możemy m. in. obejrzeć i wysłać zdjęcia, filmy oraz muzykę bezpośrednio z tabletu na telewizor. Acer stworzył poza tym własny player multimediów czy menadżer skrótów do zainstalowanych aplikacji. Nie są to jednak programy, z których mamy ochotę korzystać. Niestety największą wadą preinstalowanych aplikacji jest brak możliwości odinstalowania ich. Na szczęście posiadanie ich na dysku nie wpływa w żaden sposób na wydajność urządzenia.
Podsumowanie
Acer Iconia Tab A500 + Android 3 to świetne połączenie wydajnego sprzętu z dopracowanym systemem operacyjnym. Do jego największych słabości zaliczyłbym średniej jakości odbiornik WiFi, któremu zdarza się tracić siłę sygnał oraz obudowę podatną na zarysowania. Nie podoba mi się też, że nie mogę odinstalować kilku domyślnych aplikacji, które są mi zbędne. Należę bowiem do osób, które lubią mieć wszystko uporządkowane. Tablet Acera mógłby być też minimalnie lżejszy. Więcej grzechów nie pamiętam. Cena, oscylująca obecnie w granicach 1500 zł za wersję z pamięcią 16 GB, rekompensuje według mnie wszystkie mankamenty tego urządzenia.
Czy zatem Iconię Tab A500 można okrzyknąć mianem iPad killera? Pod względem szybkości, tablet Acera działa na pewno porównywalnie z produktem firmy Apple, a co nie jest bez znaczenia coraz więcej deweloperów przenosi swoje aplikacje z AppStore do Android Market. Jeśli ten trend się utrzyma to właściwie każdy tablet z Androidem na pokładzie będzie w stanie nawiązać równą walkę z aktualnym liderem rynku. Iconia Tab A500 nie tylko goni iPada, ale pod pewnymi względami nawet go wyprzedza. Mowa oczywiście o portach, które pozwalają nam podłączyć zewnętrzne urządzenia typu telewizor, karty pamięci, myszka, klawiatura, dysk twardy, pendrive bez konieczności kupowania drogich przejściówek.
Za 3/4 ceny iPada 2 otrzymujemy więc produkt nieodstający wiele jakością wykonania, szybki i dający zaraz po wyjęciu z pudełka znacznie więcej możliwości. Tak naprawdę jedyna istotna różnica to... brak nadgryzionego jabłka na obudowie.