adidas nie rozdaje 3000 darmowych par butów. Uwaga na oszustwo na WhatsAppie
WhatsApp po raz kolejny staje się nośnikiem fałszywych informacji i niebezpiecznych linków, w tym przypadku związanych z butami i ubraniami firmy adidas. Krążąca wśród użytkowników informacja głosi, że producent rozda 3000 darmowych butów i 1800 koszulek z okazji rocznicy powstania firmy. W rzeczywistości wiadomość jest oszustwem praktykowanym od wielu miesięcy w różnych formach.
24.07.2019 | aktual.: 19.08.2019 13:20
Wiadomość udostępniana na WhatsAppie z pozoru nie wygląda groźnie. Krótka treść zakończona jest zachętą do kliknięcia w link. Ten ma prowadzić do strony adidas-collection.club i – o ile strona otwierana jest bezpośrednio ze smartfona – rzeczywiście tak jest. Wyraźnie widać, że akcja wycelowana jest tylko w użytkowników WhatsAppa z urządzeniami mobilnymi. Próba odwiedzenia adresu z poziomu komputera kończy się przekierowaniem na główną, autentyczną stronę adidasa.
Spostrzegawczy użytkownicy zauważą, że strona wyświetlana na smartfonie nie jest zabezpieczona. Brak litery S na końcu HTTP (czyli brak szyfrowania) już powinien budzić wątpliwości co do wiarygodności. Jeśli jednak zostało to przeoczone, podejrzenia powinna wzbudzić treść. Stronę skonstruowano bowiem w typowy sposób, jak szereg innych tego typu fałszywych witryn.
Nie brakuje tu dużego, czerwonego napisu zachęcającego do skorzystania z oferty czy pozornego licznika pozostałych par w promocji wyświetlanego zamiennie z informacją o "ładowaniu" oferty. Do kompletu, pod spodem lista teoretycznie autentycznych wypowiedzi użytkowników Facebooka i kilkanaście tysięcy pozytywnych "reakcji" – to oczywiście możliwe, jednak identyczne elementy stosowane są w wielu innych tego typu oszustwach.
W opisywanej, rzekomej ofercie adidasa użytkownik zachęcany jest do odpowiedzi na kilka pytań, co ma go przybliżyć do odebrania prezentu. Po drodze nie zabraknie najpewniej reklam i prób pozyskania danych osobowych. Największym zagrożeniem jest niebezpieczeństwo nieświadomego włączenia nieznanej usługi reklamowej, której subskrypcja jest najpewniej bardzo droga i narazi użytkownika na straty finansowe.
Scam na WhatsAppie to nie nowość
Fałszywe wiadomości dotyczące promocji na WhatsAppie nie należą do rzadkości. Opisywana rzekoma oferta adidasa również jest znana od dłuższego czasu – w ubiegłym roku można było o niej przeczytać na łamach serwisu SpamTitan, a później pojawiła się także w zestawieniu popularnych ataków przygotowanych przez Tech Advisor w kwietniu bieżącego roku. Jak widać, właśnie mamy do czynienia z kolejną "falą" i szybkim rozprzestrzenianiem się treści wśród użytkowników WhatsAppa.
Niezależnie od treści danej wiadomości, zawsze warto kierować się zdrowym rozsądkiem. Gdyby znany producent odzieży rzeczywiście planował w jakiś sposób uczcić swoją rocznicę istnienia, na jego stronie głównej z pewnością nie zabrakłoby o tym rzetelnych informacji. W tym przypadku jest inaczej – wiadomość o rzekomej ofercie adidasa z WhatsAppa warto więc po prostu zignorować i nie przesyłać kolejnym nieświadomym użytkownikom.
W sprawie opisywanego oszustwa skontaktowaliśmy się z biurem prasowym firmy adidas. Jeśli otrzymamy dodatkowe informacje w tym zakresie, publikacja zostanie zaktualizowana.
Aktualizacja, 7 sierpniaOd firmy adidas otrzymaliśmy krótkie oświadczenie, którego treść zamieszczamy poniżej:Pragnę potwierdzić, że marka adidas nie ma żadnego związku z opisywanym przez Państwa naruszeniem. Niemniej jesteśmy świadomi zaistniałego problemu i każdą tego typu sytuację zgłaszamy.