Adobe Flash zostaje z nami do końca 2020 roku, Shockwave odejdzie 9 kwietnia

Już nie widujemy dyskietek, a płyty CD są coraz rzadsze. W internecie zaś coraz mniej interaktywnych aplikacji wykorzystuje platformę Shockwave, należącą obecnie do Adobe, oraz elementy stron przygotowane we Flashu. Firma Adobe zapowiedziała, że wsparcie dla Shockwave zakończy się 9 kwietnia. Dla Flasha potrwa do końca grudnia 2020 roku

Adobe Flash zostaje z nami do końca 2020 roku, Shockwave odejdzie 9 kwietnia
Adobe Flash zostaje z nami do końca 2020 roku, Shockwave odejdzie 9 kwietnia

11.03.2019 | aktual.: 12.03.2019 14:38

Głównym powodem dla zakończenia życia dwóch niegdyś bardzo popularnych platform do tworzenia interaktywnych treści jest według Adobe wzrost popularności nowocześniejszych rozwiązań. W miarę jak ewoluują strony internetowe i standardy ich tworzenia, zwłaszcza szerokie możliwości HTML5 Canvas i WebGL, Flash i Shockwave są coraz mniej potrzebne. Drugą z przyczyn może być wzrost popularności urządzeń mobilnych. Shockwave nie trafił nigdy na smartfony, a Flash nie jest dla nich oficjalnie dostępny.

Informacja o końcu wsparcia na stronie pobierania Shockwave Player
Informacja o końcu wsparcia na stronie pobierania Shockwave Player

Do czego służy Shockwave?

Shockwave został kupiony przez Adobe razem z Flashem i innymi zasobami firmy Macromedia. Z jego pomocą animatorzy i programiści mogli tworzyć interaktywne elementy, które można było odtworzyć w dowolnej kompatybilnej przeglądarce z zainstalowaną wtyczką Shockwave Player. Platforma była wykorzystywana głównie do tworzenia gier uruchamianych w przeglądarce, choć o na tym polu została zastąpiona przez Flasha. Można było oglądać za jej pośrednictwem także filmy na stronach, w czym z czasem Flash również okazał się lepszy.

Do tworzenia treści z użyciem Shockwave służył program Adobe Director, którego wsparcie także zostało zakończone.

Shockwave Player zniknie

9 kwietnia z serwerów i stron Adobe usunięty zostanie instalator wtyczki Shockwave Player dla Windowsa i pobranie go z oficjalnego źródła będzie niemożliwe. Wersja dla macOS-a nie jest wspierana od 2017 roku. Klienci biznesowi, którzy wciąż korzystają ze wtyczki dla przeglądarek, będą otrzymywać wsparcie do czasu, aż wygasną kontrakty z firmą Adobe.

W naszej bazie programów Shockwave Player zostanie przeniesiony do archiwum. Z kronikarskiego obowiązku zachowaliśmy instalator na swoich serwerach, ale radzimy jak najszybciej rozstać się z Shockwave. Oprogramowanie jest przestarzałe i niebezpieczne.

Flash będzie następny

Następny w kolejce do zakończenia wsparcia jest Adobe Flash. Format ten niezmiennie kojarzy się z przeglądarkowymi grami sprzed lat i animowanymi bannerami reklamowymi, nieco rzadziej z dość topornym (w porównaniu do HTML5) odtwarzaniem wideo. Adobe planuje zakończyć wsparcie Flasha w grudniu 2020 roku. Zrobią to także twórcy najpopularniejszych przeglądarek internetowych.

Mozilla porzuci obsługę Flasha i pokrewnego NPAPI w wersji 69 Firefoxa.

Programy

Zobacz więcej
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (76)