AMD Epyc nabierają tempa. Brytyjski resort obrony i Microsoft kolejnymi nabywcami
Firmy Cray i Hewlett Packard Enterprise ogłosiły, że brytyjski ośrodek badań nad bronią atomową AWE (Atomic Weapons Establishment) wybrał infrastrukturę Cray Shasta z 2 generacji procesorami AMD EPYC 7542 do budowy superkomputera o nazwie Vulcan, donosi dział prasowy AMD. Sprzęt posłuży do zaawansowanej arytmetyki i obsługi własnościowych aplikacji.
06.11.2019 07:00
Nazwa Vulcan nie jest przypadkowa. Taką samą nosił zaprojektowany po drugiej wojnie światowej dla RAF bombowiec, który przez blisko 30 lat był podstawowym narzędziem przenoszenia ładunków nuklearnych w brytyjskiej armii, model Avro Vulcan.
Jak wynika z deklaracji, komputer Vulcan ma mieć wydajność siedmiu petaflopów, a także przepustowość wejścia-wyjścia rzędu 100 GB/s. Specjaliści z AWE przyznają, że do wyboru rozwiązań AMD skusiły ich niższe niż w przypadku konkurencji koszty, licząc nie tylko bezwzględną wydajność, ale także zużycie energii i koszty konserwacji.
Strzegąc głowic jądrowych
Bezpośredni nadzór nad programem, jak również nad samym AWE, ma brytyjski resort obrony. W wyniku Traktatu o całkowitym zakazie prób jądrowych, który zabrania emisji czynników radioaktywnych, rząd musi stale weryfikować bezpieczeństwo i niezawodność przechowywanych głowic jądrowych poprzez oprogramowanie kontrolne i obliczenia teoretyczne. Superkomputer Vulcan, według AWE, istotnie zwiększy potencjał obliczeniowy.
– Jesteśmy niesamowicie dumni, że zostaliśmy wybrani przez AWE do wspierania ich ważnej misji – powiedział Peter Ungaro, prezes i dyrektor generalny Cray. – Shasta wprowadzi technologie ery exaskalowej, ułatwiając modelowanie i symulacje, wymagające dużej ilości danych i umożliwi wdrożenie algorytmów AI w tym samym systemie – zauważył przedstawiciel.
Epyc nabiera tempa
A na tym nie koniec sukcesów AMD Epyc. Firma Microsoft potwierdziła, że uruchamia kolejne instancje bazujące na technologiach AMD. Wirtualne maszyny Azure Da i Ea na bazie procesorów AMD Epyc 7452 są już ogólnie dostępne i stanowią najszybsze rozwiązania Azure w swojej klasie – oferują aż do 96 wirtualnych CPU, 672 GB RAM DDR4 i 2,4 TB tymczasowej przestrzeni SSD.Seria Ea oferuje ponadto o 22 proc. lepszy stosunek wydajności do ceny niż konkurencyjne maszyny wirtualne do obsługi baz danych. Firma Microsoft wstępnie udostępniła także nowe maszyny Azure NVv4, które są pierwszymi instacjami Azure do wirtualizacji stanowisk typu desktop, jakie działają w oparciu o 2 generacji procesory AMD EPYC i akceleratory Radeon Instinct – dodaje AMD.
Następny będzie Netflix?
Co więcej, pozytywne nastroje czerwoni mogą mieć po ostatniej prezentacji Drew Gallatina z Netfliksa. Potentat branży strumieniowania wideo głośno zastanawia się, jak zwiększyć przepustowość przesyłu do 200 Gb/s. Rozpatruje przy tym procesory Intel Xeon Silver 4116/4216 lub AMD Epyc 7551/7502P. Z obliczeń wynika, że pojedynczy czip czerwonych jest w stanie nieznacznie wyprzedzić intele, tyle że w konfiguracji dual-socket.
Dodatkowo oferuje nie 48, ale nawet 128 linii PCI Express, i to w standardzie Gen4. To pozwala istotnie zwiększyć przepustowość I/O. Netflix póki co nie złożył żadnej deklaracji w sprawie zmiany infrastruktury, ale w obliczu przedstawionych obserwacji finał zdaje się być oczywisty.