AMD pracuje nad procesorami Zen 6. Inżynier ujawnił tajne informacje
Firma AMD pracuje nie tylko nad procesorami z generacji Zen 5, ale także nad kolejnymi modelami Zen 6. Pierwsze informacje w temacie nowych jednostek przypadkowo ujawnił jeden z inżynierów pracujących dla producenta.
13.04.2023 | aktual.: 14.04.2023 16:49
Procesory AMD od kilku dobrych lat bazują na architekturze Zen – najnowsze modele Ryzen 7000 i Epyc 9004 wykorzystują rdzenie Zen 4, które są produkowane w 5-nanometrowym procesie litograficznym. Nowa architektura oznacza nie tylko poprawę wydajności, ale też wzrost efektywności energetycznej.
Wiemy, że w przyszłym roku zadebiutują pierwsze procesory bazujące na architekturze Zen 5 (wykonane w 3- i 4-nanometrowym procesie litograficznym). Nowa architektura jest projektowana z myślą o różnych zastosowaniach, zatem znajdzie zastosowanie komputerach stacjonarnych, laptopach i serwerach.
Według zapowiedzi producenta, rdzenie Zen 5 mają zaoferować dodatkowe optymalizacje pod kątem sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego, co przełoży się na dalszą poprawę wydajności i efektywności energetycznej. Zmiany te mogą mieć szczególnie istotne znaczenie w serwerach i centrach danych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ruszyły prace nad procesorami AMD Zen 6
Na tym plany AMD się nie kończą. Maraux David opublikował tłita z informacjami o kolejnych jednostkach producenta (ten został później usunięty). Jeden z inżynierów AMD miał pochwalić się w serwisie LinkedIn udziałem w projektowaniu sekcji zarządzania zasilaniem dla rdzeni Zen 4 (nazwa kodowa Persephone), Zen 5 (Nirvana), a także Zen 6 (Morpheus). Prace nad szóstą generacją architektury miały ruszyć w styczniu tego roku.
Według ujawnionych informacji rdzenie AMD Zen 6 będą korzystać z 2-nanometrowego procesu litograficznego. Na ten moment jeszcze nie wiadomo, kto miałby odpowiadać za produkcję procesorów. Serwis Tom's Hardware podaje, że nad taką technologią pracują fabryki TSMC i Samsung – w obydwóch przypadkach 2-nanometrowa litografia ma być wdrożona do 2025 roku, co może sugerować, że takie procesory pojawią się nie wcześniej niż właśnie w 2025 roku.
Paweł Maziarz, dziennikarz dobreprogramy.pl