Amnesty International kontra Pegasus? To zwykłe oszustwo

Oprogramowanie Pegasus narobiło sporo szumu w internecie. Stworzone przez izraelską firmę NSO Group narzędzie do śledzenia jest trudne do wykrycia. Oszuści wykorzystują to i podszywają się pod Amnesty International, oferując oprogramowanie chroniące.

Woman at work typing on computer keyboard at the office.
Woman at work typing on computer keyboard at the office.
Źródło zdjęć: © GETTY | LeoPatrizi

Pegasus może zostać skontrowany przez oprogramowanie oferowane przez Amnesty International? Nic z tych rzecz. To tylko kolejny sposób oszustów na zainfekowanie urządzeń nieświadomych użytkowników. W tym przypadku oszuści chcą wykorzystać strach przed oprogramowaniem szpiegowskim, by nakłonić ludzi do pobrania podejrzanej aplikacji.

Stworzone przez izraelską firmę NSO Group oprogramowanie Pegasus jest prawdopodobnie najbardziej popularne w swojej kategorii na świecie. Nic dziwnego, że ludzie chcą się przed nim uchronić. Oszuści wykorzystali ten strach, tworząc fałszywą stronę internetową Amnesty International. Znajduje się na niej oprogramowanie o nazwie AVPegasus, które rzekomo ma chronić przed śledzeniem.

Zdaniem specjalistów z firmy Cisco Talos, jest to zwykły, bardzo popularny trojan RAT o nazwie Sarwent. Przy użyciu tego wirusa można stworzyć backdoor, lub uzyskać dostęp do zainfekowanego urządzenia, choćby w celu przejęcia dostępu do konta bankowego.

Specjaliści z Cisco Talos podejrzewają, że autorem stron jest haker mieszkający na terytorium Rosji. Na grafice widać, że na wspomniane fałszywe strony Amnesty International wchodzili użytkownicy z całego świata, choć z analizy specjalistów wynika, że kraje w największym stopniu dotknięte to Wielka Brytania, Stany Zjednoczone, Rosja, Indie, Ukraina, Czechy, Rumunia i Kolumbia.

Mapa, trojan
Mapa, trojan© talosintelligence.com

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:dobreprogramy
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)