Android 10: Google podsumowuje prace nad aktualizacją smartfonów
Android 10 został wydany 3 września. Przez niespełna dwa miesiące proces aktualizacyjny idzie jak krew z nosa, ale Google jest dobrej myśli.
24.10.2019 | aktual.: 24.10.2019 16:36
Google pochwalił się na swoim blogu postępem prac nad aktualizacją oraz zdradził, jak cały proces wygląda od zaplecza.
Firma podkreśla, że ekosystem Androida obejmuje setki producentów, dziesiątki SoC-ów i tysiące różnych urządzeń, więc zapanowanie nad tym wszystkim jest trudne. Google zapewnia jednak, że nieustannie podejmuje kroki, które mają przeprowadzanie aktualizacji przyspieszyć.
Projekt Treble podobno działa
Technologia Treble zadebiutowała wraz z Androidem 8.0 Oreo. Z grubsza chodzi o odseparowanie rdzenia systemu od nakładki, co ma znacznie ułatwić przygotowanie nowej wersji oprogramowania.
80 dni po wydaniu Androida 9 Pie analizowałem, czy aktualizacja przebiega szybciej niż w przypadku wcześniejszych wersji. Nie przebiegała.
Kolejną analizę przeprowadziłem po 8 miesiącach. Tu dane prezentowały się o wiele bardziej obiecująco.
Tymczasem Google opublikował statystyki, które uwzględniają odsetek urządzeń kontrolowanych przed nową wersję systemu rok po jej wydaniu. Prezentują się one tak:
Android 8.0 Oreo rok po wydaniu kontrolował 8,9 proc. urządzeń. W przypadku Androida 9 Pie było to już 22.6 proc. Ma to dowodzić, że Treble naprawdę działa.
Google wierzy, że z Androidem 10 będzie jeszcze lepiej
Na razie w kontekście najnowszego Androida 10 Google chwali się, że:
- w przedpremierowych testach beta wzięło udział 18 różnych urządzeń (nie licząc Pixeli) 12 producentów, podczas gdy rok wcześniej było to 7 urządzeń i 7 producentów;
- w dniu premiery nowej wersji systemu pierwsze telefony zaktualizowało 2 producentów: Xiaomi i Essential;
- tego samego dnia OnePlus ruszył z publicznym programem beta, a kilka dni później rozpoczął oficjalną aktualizację;
- OnePlus 7T trafił na rynek od razu z Androidem 10;
- przed kilkoma dniami aktualizację dostała Nokia 8.1;
- Samsung uruchomił program beta 12 października, czyli ponad miesiąc szybciej niż przed rokiem.
Google zapewnia, że jego działania mające na celu walkę z fragmentacją są kompleksowe i obejmują nie tylko zacieśnienie współpracy nie tylko z producentami urządzeń, ale i dostawcami podzespołów.
Jako przykład podjętych działań firma podaje m.in. projekt Mainline, czyli rozwiązanie, dzięki któremu aktualizację niektórych wewnętrznych komponentów systemu można przeprowadzić za pośrednictwem Google Play.
Android 10: lista producentów, którzy mają zaktualizować pierwsze smartfony jeszcze w tym roku
Google ujawnił, że jeszcze przed końcem 2019 roku na aktualizację do Androida 10 mogą liczyć użytkownicy wybranych smartfonów następujących marek: ASUS, LG, Motorola, OPPO, Realme, Samsung, Sharp, Sony, Transsion oraz vivo.
Dość wymowne jest to, że Google całkowicie pomija w swoim raporcie Huaweia, który - mimo sporu z amerykańskim rządem - wciąż ma przecież prawo aktualizować już istniejące telefony. Ba, Chińczycy uczestniczyli w przedpremierowym programie beta Google'a, a już we wrześniu ruszyli z publicznymi testami bazującej na Androidzie 10 nakładki EMUI 10.