Android 10: Google podsumowuje prace nad aktualizacją smartfonów

Android 10 został wydany 3 września. Przez niespełna dwa miesiące proces aktualizacyjny idzie jak krew z nosa, ale Google jest dobrej myśli.

Android 10: Google podsumowuje prace nad aktualizacją smartfonów
Redakcja

Google pochwalił się na swoim blogu postępem prac nad aktualizacją oraz zdradził, jak cały proces wygląda od zaplecza.

Firma podkreśla, że ekosystem Androida obejmuje setki producentów, dziesiątki SoC-ów i tysiące różnych urządzeń, więc zapanowanie nad tym wszystkim jest trudne. Google zapewnia jednak, że nieustannie podejmuje kroki, które mają przeprowadzanie aktualizacji przyspieszyć.

Projekt Treble podobno działa

Technologia Treble zadebiutowała wraz z Androidem 8.0 Oreo. Z grubsza chodzi o odseparowanie rdzenia systemu od nakładki, co ma znacznie ułatwić przygotowanie nowej wersji oprogramowania.

80 dni po wydaniu Androida 9 Pie analizowałem, czy aktualizacja przebiega szybciej niż w przypadku wcześniejszych wersji. Nie przebiegała.

Kolejną analizę przeprowadziłem po 8 miesiącach. Tu dane prezentowały się o wiele bardziej obiecująco.

Tymczasem Google opublikował statystyki, które uwzględniają odsetek urządzeń kontrolowanych przed nową wersję systemu rok po jej wydaniu. Prezentują się one tak:

Obraz

Android 8.0 Oreo rok po wydaniu kontrolował 8,9 proc. urządzeń. W przypadku Androida 9 Pie było to już 22.6 proc. Ma to dowodzić, że Treble naprawdę działa.

Google wierzy, że z Androidem 10 będzie jeszcze lepiej

Na razie w kontekście najnowszego Androida 10 Google chwali się, że:

  • w przedpremierowych testach beta wzięło udział 18 różnych urządzeń (nie licząc Pixeli) 12 producentów, podczas gdy rok wcześniej było to 7 urządzeń i 7 producentów;
  • w dniu premiery nowej wersji systemu pierwsze telefony zaktualizowało 2 producentów: Xiaomi i Essential;
  • tego samego dnia OnePlus ruszył z publicznym programem beta, a kilka dni później rozpoczął oficjalną aktualizację;
  • OnePlus 7T trafił na rynek od razu z Androidem 10;
  • przed kilkoma dniami aktualizację dostała Nokia 8.1;
  • Samsung uruchomił program beta 12 października, czyli ponad miesiąc szybciej niż przed rokiem.

Google zapewnia, że jego działania mające na celu walkę z fragmentacją są kompleksowe i obejmują nie tylko zacieśnienie współpracy nie tylko z producentami urządzeń, ale i dostawcami podzespołów.

Jako przykład podjętych działań firma podaje m.in. projekt Mainline, czyli rozwiązanie, dzięki któremu aktualizację niektórych wewnętrznych komponentów systemu można przeprowadzić za pośrednictwem Google Play.

Android 10: lista producentów, którzy mają zaktualizować pierwsze smartfony jeszcze w tym roku

Google ujawnił, że jeszcze przed końcem 2019 roku na aktualizację do Androida 10 mogą liczyć użytkownicy wybranych smartfonów następujących marek: ASUS, LG, Motorola, OPPO, Realme, Samsung, Sharp, Sony, Transsion oraz vivo.

Dość wymowne jest to, że Google całkowicie pomija w swoim raporcie Huaweia, który - mimo sporu z amerykańskim rządem - wciąż ma przecież prawo aktualizować już istniejące telefony. Ba, Chińczycy uczestniczyli w przedpremierowym programie beta Google'a, a już we wrześniu ruszyli z publicznymi testami bazującej na Androidzie 10 nakładki EMUI 10.

Programy

Zobacz więcej

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (36)