Android 8.0 Oreo – osiem największych nowości nowego Androida
Z wielkiej chmury mały deszcz. Google miało dziś zaprezentować w pełnej krasie nowe możliwości Androida Oreo. Tak się jednak nie stało, a hucznie zapowiadana impreza ograniczyła się do pokazania nowej figurki i animacji.
21.08.2017 | aktual.: 22.08.2017 09:45
Nie oznacza to jednak, że o Androidzie Oreo nie wiemy nic. Wręcz przeciwnie – dzięki kolejnym wersjom deweloperskim i licznym przeciekom o Androidzie 8.0 wiemy w zasadzie wszystko, mimo że zapewne wiele wody upłynie, zanim zobaczymy go na swoich smartfonach. Przygotowaliśmy dla Was subiektywne zestawienie 8 ważnych nowości, jakie wnosi Android Oreo.1. Android Treble[img=g_--x---81007x20170512215031_1][join][img=g--x---_81007x20170512215031_0]Android Treble to mechanizm, który ma ograniczyć występowanie mniej lub bardziej rozdmuchanego problemu, jakim jest fragmentacja systemu. Google chce zachęcić producentów do rozwijania swojego firmware i sterowników niezależnie od frameworka kolejnych wersji Androida. W ten sposób możliwe będzie dostarczenie OTA kolejnej wersji systemu niezależnie od aktualizacji oprogramowania dostarczanego przez producentów słuchawek.
- Bezszwowe aktualizacje
Kolejne usprawnienie w procesie aktualizacji systemu mają stanowić bezszwowe aktualizacje. Jest to rozwinięcie już wykorzystywanego systemu i poskutkuje nie tylko szybką instalacją systemu, ale przede wszystkim możliwości aktualizacji nawet przy braku miejsca w pamięci urządzenia. Nowa wersja zostaje pobrana (a nie, jak w Nougacie, tylko zainstalowana) na oddzielną partycję, która podmieniona zostanie po ponownym uruchomieniu smartfonu.
- Nowe powiadomienia
Spore nowości czekają nas oczywiście także w warstwie zauważalnej (czy nawet walczącej o uwagę) użytkownika – powiadomieniach. Wprowadzone zostaną tutaj kanały powiadomień, czyli możliwość grupowania. Każdej grupie będzie można nadać priorytet. Do dyspozycji deweloperów oddano także możliwość większej konfiguracji wyglądu powiadomień: będą oni mogli dostosowywać ich wygląd (np. umieszczać grafiki w tle), co z kolei budzi pewne obawy. Producenci aplikacji zapewne będą chcieli przyciągnąć uwagę użytkownika, co może poskutkować infantylizacją i wścieczą kolorów.4. Limity w tleTo rozwiązanie, przynajmniej z rezultatów, znane użytkownikom Chrome’a. Mowa o budżecie czasowym, który będzie przyznawał aplikacjom i stronom w tle tylko ograniczony limit czasowy na powtarzanie zadań i wysyłania powiadomień. Takie ograniczenia dotkną przede wszystkim twórców aplikacji i stron, ale końcowemu użytkownikowi mają zaoferować dłuższy czas pracy urządzenia na jednym ładowaniu.
- Picture-in-Picture
Tryb Picture-in-Picture znamy już choćby z aplikacji YouTube’a. Pozwala on na wyświetlania odtwarzanego aktualnie filmu także po ukryciu aplikacji. Wówczas bowiem odtwarzacz zostanie wyświetlany w formie niewielkiego pływającego okna, co ma pozwolić użytkownikowi na jeszcze bardziej efektywną wielozadaniowość. Oprócz oprogramowania samego Google, już dziś tryb ten obsługuje między innymi popularny także na smartfonach odtwarzacz VLC.
6 Autofill API
Android Oreo ma także usprawnić wypełnianie formularzy, dzięki czemu wprowadzanie wrażliwych informacji ma być równie wygodne, jak w przeglądarkach internetowych. Autofill API. W systemie otrzymamy de facto wbudowany menedżer haseł, którym zarządzać będzie można z poziomu ustawień. W ten sposób Android usprawni proces logowania w aplikacjach. Będzie to oczywiście wymagało dodatkowej autoryzacji. 7. Ikony[img=Zrzutekranu2017-08-21o21.54.53]W kwestii ikon wprowadzono zmiany w dwóch kwestiach – estetycznej i użytkowej. W pierwszym przypadku chodzi o ich adaptowalność. Launcher będzie mógł modyfikować jej kształt tak, by finalny efekt był bardziej jednolity. Dzięki powiększeniu grafik ikon mają zniknąć z problemu z brzydkimi, poucinanymi krawędziami. Ikony będą teraz także stanowiły nową metodę serwowania powiadomień – użytkownik będzie powiadamiany o aktywności odznaką. Po przyciśnięciu ikony dostępny będzie zaś podgląd.
- Blokada niebezpiecznych okien
Popularne w ostatnim czasie ataki przeprowadzane dla okupu nie mogły nie znaleźć odzwierciedlenia w nowościach najpopularniejszego systemu operacyjnego na świecie, który będzie ich celem coraz częściej. Google zidentyfikowało najczęściej wykorzystywane do tego okna i wyłączyło ich obsługę. Rozszerzeniem tej funkcji jest przycisk, który pozwoli wymusić zamknięcie dowolnej wyświetlanej aplikacji.To oczywiście subiektywny zbiór tylko niektórych nowości, jakie pojawiły się Androidzie Oreo. W komentarzach możecie podzielić się swoimi propozycjami oraz odpowiedzią na kluczowe pytanie: Android 8.0 Oreo to kamień milowy w rozwoju tego systemu operacyjnego, czy też zbiór poprawek i dodatków do Nougata?