Android Auto w Polsce: lista działających komend głosowych

W nowoczesnych samochodach implementowane są systemy znacząco usprawniające współpracę ze smartfonami. Użytkownicy urządzeń z Androidem mogą korzystać z Android Auto. Google pomyślało również o starszych autach, udostępniając swoje oprogramowanie w mobilnej wersji, jako aplikację. Jednym wymogiem jest posiadanie smartfona z Androidem w wersji 5.0 lub nowszej.

Android Auto w Polsce: lista działających komend głosowych

26.07.2017 | aktual.: 15.02.2018 00:51

Aplikacja Android Auto nie jest oficjalnie dostępna w Polsce, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by korzystać z APK, które znajdziecie w naszej bazie. W ustawieniach smartfonu włączyć instalację aplikacji z nieznanych źródeł. Co ciekawe, mimo iż Android Auto nie jest oficjalnie dostępny, to aplikacja została przetłumaczona na język polski. Działają w niej także polskie komendy głosowe.

Obraz

Można również korzystać z komend w języku angielskim, choć jest to dość kłopotliwe. Owszem wybrane są bardziej intuicyjne, z kolei inne w ogóle nie działają. Aplikacja ma także skłonności do mieszania języka polskiego z angielskim. Przykładowo po nierozpoznaniu komendy, jesteśmy proszeni o powiedzenie Help, co jednak nie działa. Pomoc otrzymamy dopiero po powiedzeniu Pomoc, ale wówczas usłyszymy krótki samouczek w języku angielskim. Niedociągnięcia zaobserwujemy także podczas otrzymania wiadomości, czy to SMS czy wiadomości na Fecebook Messengerze. Pojawia się wówczas głosowy komunikat by powiedzieć Odpowiedz jeśli chcemy odpisać, ale Google Now tego Odpowiedz jednak nie rozpoznaje.

Powyższe przykłady to niejedyne potknięcia Android Auto i widać jeszcze, że mamy do czynienia z fazą testową. Jednakże spora część poleceń działa poprawnie, podobnie jak i sama aplikacja. Potrafi ona zintegrować się z np. Spotify, dając całkiem wygodny dostęp do multimediów, nawigacją, książką kontaktów czy skrzynką wiadomości. Postanowiliśmy więc przybliżyć Android Auto, skupiając się na komendach głosowych.

Obraz

Dostępne są dwa sposoby na rozpoczęcie wydawania komend. Pierwszy to naciśnięcie przycisku mikrofonu. Drugi sposób to powiedzenie OK Google. Aktywuje się wówczas nasłuchiwanie komend, a ich akceptacja i próba zrealizowania odbywa się automatycznie. Jeśli ktoś wcześniej korzystał z Google Now, to szybko się odnajdzie.

Słuchanie muzyki:

Android Auto pozwala na sterowanie odtwarzaczem muzyki w smartfonie, bez potrzeby sięgania do wyświetlacza smartfonu. Nie jest jednak idealnie, przynajmniej obecnie. Przykładowo w Spotify nie działają komendy umożliwiające zmianę poziomu głośności, zatrzymanie odtwarzania czy wybór konkretnej playlisty. Android Auto wspiera również inne aplikacje, w tym Muzyka Google Play, Deezer Music, MD Player czy cieszący się uznaniem milionów użytkowników Odtwarzacz muzyczny Rocket (jakby ktoś chciał posłuchać lokalnych plików).

Konkretny odtwarzacz muzyczny ustalamy z poziomu Android Auto, staje się on wówczas tym domyślnym. Ze względu na popularność postawiliśmy na Spotify. Obsługiwane komendy głosowe przedstawiają się następująco:

  • Odtwórz muzykę/Graj muzykę – uruchamia odtwarzanie muzyki
  • Odtwórz nazwa_artysty/Graj nazwa_artysty (np. Odtwórz Lady Pank)
  • Odtwórz nazwa_utworu/Graj nazwa_utworu (np. Graj Kryzysowa narzeczona)
  • Odtwórz nazwa_albumu/Graj nazwa_albumu (np. Graj Nieprzygoda)

Będą one działać także w Muzyka Google Play, a najpewniej sprawdzą się także w innych odtwarzaczach.

Komunikacja:

Obsługiwać można także aplikację wiadomości oraz połączeń. Komedy wyglądają następująco:

  • Zadzwoń do nazwa_użytkownika (np. Zadzwoń do Maciej Olanicki)
  • Wyślij wiadomość do nazwa_użytkownika (np. Wyślij wiadomość do Maciej Olanicki)

W przypadku kontaktu z przypisanymi dwoma lub więcej numerami, jesteśmy proszeni o wybór konkretnego numeru. Angielska wersja wspiera również dyktowanie wiadomości w popularnych komunikatorach, w tym Facebook Messenger, Google Hangouts czy Skype.

Nie działają jeszcze komendy głosowe umożliwiające przeczytanie wiadomości. Nie możemy również natychmiastowo odpisać na nową wiadomość. W pierwszym przypadku musimy nacisnąć przycisk Odtwórz, działa on w aplikacji wiadomości, ale także we wspieranych komunikatorach. Co ciekawe, czytane są także emotikony, co wypada dość zabawne. Aby odpisać na SMS-a, należy skorzystać z komendy Wyślij wiadomość do....

Nawigacja:

Aplikację Android Auto prawdopodobnie często będziemy wykorzystać jako nawigację. Aplikacja korzysta oczywiście z Map Google, zapewniając podobny zestaw komend. W polskiej wersji jest ich całkiem sporo i wszystkie działają poprawnie.

  • Adres nazwa_miejsca/Adres nazwa_obiektu (np. Adres Łódź/Adres Pałac Kultury i Nauki) – informuje o dokładnym adresie miejsca czy obiektu
  • Najbliższa nazwa_obiektu/nazwa_obiektu blisko mnie/Znajdź nazwa_obiektu (np. Najbliższa stacja benzynowa/stacja benzynowa blisko mnie/Znajdź stację benzynową) – wyszukuje najbliższe obiekty, przykładowo stacje benzynowe
  • Restauracja/Stacja benzynowa – krótsza wersja powyższej komendy, działa tak samo
  • nazwa_lokalizacji_1 do nazwa_lokalizacji_2 (np. Łowicz do Łódź) – info o czasie przejazdu z jednej lokalizacji do drugiej. Jeśli jednak podamy większe miasta, między którymi kursują samoloty, zostaną podane informacje dotyczące lotów. Wówczas należy uściślić: Trasa nazwa_lokalizacji_1 do nazwa_lokalizacji_2 (np. Trasa Warszawa do Poznań)
  • Korki do nazwa_lokalizacji (np. Korki do Warszawa) – informacja o natężeniu ruchu na danym odcinku i przypuszczalny czas przejazdu
  • Gdzie jest nazwa_obiektu (np. Gdzie jest Pałac Kultury i Nauki) – działa jak komenda Adres nazwa_obiektu
  • Jak daleko jest nazwa_lokalizacji/nazwa obiektu (np. Jak daleko jest Warszawa/Jak daleko jest Pałac Kultury i Nauki) – informacja o odległości danej odległości od lokalizacji użytkownika
  • Kierunek nazwa_lokalizacji/nazwa_obiektu (np. Kierunek Łodź/Kierunek Pałac Kultury i Nauki) – informacja o odległości oraz uruchomienie nawigacji do wskazanego celu
  • Nawigacja do nazwa_lokalizacji/nazwa_obiektu (np. Nawigacja do Warszawa/Nawigacja do Pałac Kultury i Nauki) – uruchamia nawigację do wskazanego celu
  • Zakończ nawigację – anulowanie prowadzenia do wyznaczonego wcześniej punktu

Inne:

Znaleźliśmy jeszcze kilka komend głosowych, niepasujących do powyższych grup, ale mogących przydać się podczas podróży. Wyglądają one następująco:

  • Pogoda – informuje o pogodzie w lokalizacji użytkownika
  • Pogoda nazwa_lokalizacji (np. Pogoda Poznań) – informuje o pogodzie we wskazanej lokalizacji
  • Godzina – podaje aktualną godzinę
  • Godzina nazwa_lokalizacji (np. Godzina Londyn) – podaje aktualną godzinę we wskazanej lokalizacji

Programy

Zobacz więcej
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (46)