Android ze wsparciem dla składanych smartfonów. Pomysł Google nie wymaga dużo pracy
Po dłuższej stagnacji, stosowaniu lub nie wycięcia na ekranie i prześciganiu się na kolejne gigabajty RAM, wreszcie coś się ruszyło na rynku smartfonów. Samsung zaprezentował prototyp składanego smartfonu. Natomiast Google zapowiedział, że Android będzie oficjalnie wspierał składane urządzenia.
08.11.2018 | aktual.: 08.11.2018 07:38
Obsługa nowego typu urządzeń ze składanym wyświetlaczem została ogłoszona podczas Android Developer Summit. Nie chodzi o przebudowywanie Androida czy duże zmiany w obsłudze interfejsu. Programiści mogą bowiem korzystać z już dostępnych funkcji, aby dostosować aplikacje do nowych ekranów.
Google chce, aby wykorzystali oni funkcję screen continuity (ciągłość ekranu) do obsługi składanych wyświetlaczy. Mowa o API, które używane jest do informowania o zmianie wymiarów ekranu – przykładowo podczas obracania smartfonu z pozycji pionowej do poziomej lub podczas zmiany rozmiaru okna aplikacji uruchomionej na Chrome OS. Wówczas aplikacja dostosowuje wyświetlane treści do nowych proporcji.
[twitter=https://twitter.com/AndroidDev/status/1060234716433924097]Dave Burke, zajmujący się w Google rozwojem Androida, zwraca uwagę, że większość aplikacji Google na Androida jest już poprawnie wyświetlanych w trybie okienkowym w Chrome OS. Potrafią one bowiem dostosować się do różnych rozmiarów okna. Aczkolwiek wciąż wiele aplikacji firm trzecich ma z tym problem, co może przełożyć się na niewykorzystanie potencjału składanych wyświetlaczy, jeśli programiści nie podejmą odpowiednich działań.
Niektórzy wskazują, że kolejna kategoria sprzętu może pogłębić fragmentację na rynku Androida. W końcu producenci sprzętu mogą zacząć stosować własne konstrukcje, które będą się między sobą różnić. Google chce więc temu przeciwdziałać. Oficjalne wsparcie przez Androida to także stworzenie wytycznych, którymi powinni kierować się producenci sprzętu, jak i oprogramowania. Oczywiście Google nie zamierza zabronić tworzenia sprzętu, który będzie odbiegał od przyjętych norm.
Warto pamiętać, że Samsung nie był jednak tym pierwszym, który pokazał składane urządzenie z Androidem. Został nieznacznie wyprzedzony przez firmę Royole, która pokazała sprzęt o nazwie FlexPai. Wyraźnie widać, że nowa kategoria sprzętu jest coraz bliżej. Świetnie, że Google już teraz stara się zachęcić programistów do dostosowywania aplikacji. Możliwe więc, że jeśli już pojawią się w sprzedaży pierwsze składane urządzenia z Androidem, to ich użytkownicy dostaną bogatą bazę aplikacji potrafiących wykorzystać potencjał nowych wyświetlaczy.