Aplikacje bukmacherskie znikają z App Store – ustawa antyhazardowa w praktyce

Obawy dotyczące ograniczania w Polsce dostępu do treści w Sieci, jakie miała stanowić ustawa antyterrorystyczna, były w ciągu ostatnich miesięcy przenoszone na ustawę antyhazardową. To właśnie na polu walki z internetowym hazardem, szczególnie organizowanym przez firmy, które nie płacą w Polsce podatków, rząd postanowił przedsięwziąć surowe środki. Mamy do czynienia z pierwszymi tego efektami, na razie w App Store.

Aplikacje bukmacherskie znikają z App Store – ustawa antyhazardowa w praktyce

Jak zauważa Money.pl, ze sklepu z aplikacjami na iOS-a zniknęły popularne aplikacje bukmacherskie, na czele z bet365 czy Betclic, ale tylko w Polsce. Ponadto z App Store nie zainstalujemy już także bwin, Expekt czy Unibet.

Obraz

Na razie nie jest jasne, czy rząd zwrócił się do Apple z żądaniem usunięcia aplikacji bukmacherskich, czy też jest to przejaw nadgorliwości samego Apple. Money.pl uznaje za najbardziej prawdopodobną możliwość, że blokada programów była możliwa na wniosek rodzimej konkurencji, która zwróciła uwagę Apple na fakt delegalizacji i przyśpieszyła działanie moderacji.

Zakłady bukmacherskie, które płacą niższe niż polskie podatki za granicą, przygotowane są na podobne blokady w przypadku Androida: już teraz oficjalną metodą dystrybucji ich oprogramowania jest pobieranie pliku APK wraz ze zgodą na jego instalację z nieznanego źródła. W świetle przyjętej 19 lipca przez Radę Ministrów ustawy antyhazardowej, działalność w Polsce firm stojących za zablokowanymi aplikacjami jest nielegalna.

Programy

Zobacz więcej

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (4)