Aplikacje dla kierowców cz. 1 – oszczędzanie na paliwie i eksploatacji
Z racji ferii zimowych zapewne wielu z Was podróżuje po kraju samochodem. Podczas takich wycieczek warto wiedzieć, ile paliwa spala samochód, jakie są jego koszty utrzymania,
19.01.2016 | aktual.: 20.01.2016 17:07
Fuelio
Fuelio to bardzo dobry dziennik tankowań i innych kosztów utrzymania samochodu, opracowany w Polsce i przejęty przez firmę Sygic, znaną między innymi z oprogramowania do nawigacji. Aplikacja przypomina rozwiązania do pilnowania diety, ale zamiast przyjętych kalorii, należy w nim notować wydane na samochód pieniądze, przy czym jest bardzo wygodna i praktyczna. Fuelio pozwala oczywiście prowadzić dziennik dla kilku samochodów, także takich z kilkoma zbiornikami paliwa (terenowe, z instalacją LPG i tym podobne) lub mieszanką paliw w jednym zbiorniku (Flex).
Fuelio Pro - fuel log and costs tracking app for Android
Dane można oglądać w postaci tabelek i na wykresach, a miejsca tankowania na mapie. Podręczny kalkulator pozwoli także obliczyć koszty podróży każdym z samochodów.
Aplikacja Fuelio była dostępna w wersji darmowej i płatnej, ale od niedawna wszystkie funkcje można mieć za darmo. Oznacza to, że nie zapłacimy za synchronizację z Dyskiem Google, możliwość umieszczenia na ekranie domowym widżetów i zaawansowane wykresy.
Pobierz: Android
Drivvo
Drivvo to bardzo estetyczna i praktyczna aplikacja do prowadzenia dziennika wydatków, związanego z samochodem, autobusem, motocyklem bądź ciężarówką. Podobnie jak w Fuelio, można tu dodawać różnego typu wydatki, trasy, a także przypomnienia o działaniach serwisowych. Na podstawie wprowadzonych danych aplikacja wygeneruje raporty i pokaże informacje na wykresach.
Z Drivvo można korzystać po zalogowaniu, co gwarantuje, że dane o pojazdach nie zostaną utracone. Dodatkowe funkcje, jak zaawansowane wykresy, można kupić
Ogromną zaletą Drivvo jest możliwość przywrócenia danych z innej aplikacji, na przykład wspomnianej wyżej Fuelio. Dzięki temu nie trzeba zaczynać prowadzenia dziennika od nowa. Wadą dla polskiego użytkownika będzie „kulawe” tłumaczenie, prawdopodobnie przygotowane przez automat.
Pobierz: Android
Fuel Buddy
Fuel Buddy to aplikacja bardzo podobna do Fuelio, ale pozwalająca także wysyłać zapisy mailem i ustawiać przypomnienia. Kopię danych można zapisać lokalnie lub na Dysku Google.
Ogromną zaletą aplikacji jest możliwość dostosowania każdego ekranu do własnych potrzeb. Można w niej prowadzić dziennik dla kilku aut, z osobnymi przypomnieniami. Co ciekawe, aplikacja pozwala śledzić zużycie paliwa nie tylko według spalonych litrów na daną odległość, ale też oktanów i marki paliwa.
Płatna wersja aplikacji kosztuje jedynie 6 złotych. Za tę cenę uzyskamy możliwość zapisywania zdjęć paragonów za paliwo w chmurze, zapisywać ślad GPS podróży, synchronizować dane między kilkoma urządzeniami dzięki chmurze i oczywiście usunąć reklamy.
Pobierz: Android, wersja dla iOS-a pojawi się w tym roku
Paliwko
Platforma Paliwko pozwala sprawdzać ceny paliw i znajdować stacje benzynowe w najbliższej okolicy. Prawdopodobnie Paliwko ma największą bazę użytkowników w Polsce wśród usług tego typu, więc ma też najbardziej kompletne i aktualne dane.
Z aplikacji i strony można korzystać bez logowania, co pozwala na wyszukiwanie stacji paliw, porównywanie i aktualizację cen. Znajdowanie taniego paliwa jest bardzo łatwe dzięki kolorowym oznaczeniom i możliwości filtrowania typu paliwa (PB 95, ON, LPG, PB 98, ON+). Przy każdej stacji znajduje się informacja o tym, kiedy zaktualizowano dane o cenach.
Stacje można dodawać do ulubionych, można też szybko zmienić maksymalną odległość, w jakiej są wyszukiwane.
Pistacje
Aplikacja Pistacje działa podobnie do Paliwka – tu także użytkownicy mogą na bieżąco dodawać stacje benzynowe i modyfikować ceny paliw na nich. Aplikacja niestety nie cieszy się tak dużym zainteresowaniem użytkowników jak opisana wyżej, przez co dane w niej zawarte często nie są aktualne.
Poza możliwością sprawdzenia cen paliw, Pistacje pozwalają znaleźć stacje w najbliższej okolicy, a także stacje na wyznaczonej trasie. Szczególnie ta druga funkcja jest bardzo przydatna przy planowaniu dłuższej podróży. Szkoda, że Pistacje mają tak niewielu użytkowników.
Pobierz: Android