„Archeolodzy” z CERN starają się odnaleźć pierwszą stronę internetową
Działania Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych w tej sprawie trudno nazwać inaczej, niż prowadzeniem prac archeologicznych. Pracownicy ośrodka badawczego, w którym Tim Berners-Lee i Robert Caillou tworzyli to, co dziś nazywamy WWW, uruchomili projekt zajmujący się poszukiwaniem artefaktów z pierwszych lat życia Sieci. Trwają więc poszukiwania dokumentów, wydruków, pierwszych programów, stron i urządzeń używanych nawet 24 lata temu. Z zebranych materiałów złożona zostanie wystawa, dzięki której przyszłe pokolenia będą mogły doświadczyć tego, jak wyglądały pierwsze dni Internetu. Wystawa będzie dostępna pod pierwszym adresem internetowym — http://info.cern.ch. Więcej o projekcie można dowiedzieć się na stronie CERN.
24.05.2013 | aktual.: 27.05.2013 09:49
Poszukiwania nie są łatwe. Wiele plików zostało nadpisanych w procesie tworzenia technologii. Nie zachowała się na przykład pierwsza strona internetowa, której powstanie datuje się na 1990 rok. Jej kopia znajdowała się w archiwum W3C i niedawno została przywrócona do życia, w ramach obchodów 20-lecia deklaracji rozpowszechniania technologii WWW. Odnaleziono natomiast strony z roku 1992, a potem, dzięki nagłośnieniu poszukiwań, także z 1991. Berners-Lee użył tego pliku do demonstracji podczas konferencji Hypertext '91. Propozycja tematu prelekcji ojców Internetu została odrzucona, pokazywali oni więc wyniki swojej pracy na własną rękę poza salą wykładową. Strona używana podczas demonstracji hipertekstu w USA została skopiowana na NeXT-a, należącego do Paula Jonesa, który potem przenosił ją w inne miejsca — dzięki temu można ją obejrzeć tutaj. Pierwsze słowo zawiera losowe litery, gdyż Berners-Lee demonstrował możliwości edycji „na żywo”.
Takich pozostałości jest na nadal działającym komputerze Jonesa więcej, ale na razie nie można się do nich dostać, gdyż właściciel po latach nie pamięta hasła. Trwają jednak prace nad jego złamaniem. Warto też wspomnieć, że NeXT Bernersa-Lee, który towarzyszył ojcom Internetu w Stanach Zjednoczonych, ma się dobrze. CERN nawiązał współpracę ze specjalistami od podtrzymywania życia takich reliktów przeszłości ze Stowarzyszenia Przyjaciół Muzeum z Bolo, którzy go konserwują. Zostanie zbudowany także jego klon i skopiowane zostaną wszystkie dane.