Audyt bezpieczeństwa IT - czym jest i z czego się składa?
Cyfryzacja w przedsiębiorstwach postępuje, a cyberprzestępcy wiedzą jak to wykorzystać. Można im jednak znacząco utrudnić zadanie, reprezentując poważne podejście do kwestii bezpieczeństwa informatycznego. Audyty IT stanowią dobry sposób na to, by ocenić stan swojej organizacji i błyskawicznie wyeliminować największe niedoskonałości systemu.
Dla każdej organizacji ważne powinno być to, by być świadomym swoich mocnych i słabych stron. Także w kwestii bezpieczeństwa. Audyt bezpieczeństwa IT pozwala ocenić stan zabezpieczeń, zminimalizować zagrożenia, zoptymalizować infrastrukturę, uniknąć strat finansowych i poprawić wizerunek w oczach partnerów czy klientów.
Co to jest audyt bezpieczeństwa IT?
Audyt bezpieczeństwa daje organizacji szansę na to, by przekonać się o tym, jak dobrze (lub źle) działają zabezpieczenia jej systemów informatycznych. To usługa, pozwalająca na identyfikację zagrożeń, często także generująca konkretne porady dotyczące tego, jak można je zneutralizować albo przynajmniej zminimalizować.
W ramach audytu bezpieczeństwa ocenie podlega stan sieci, sprzętu (zarówno komputerów, akcesoriów, jak i serwerów) oraz pozostałych elementów infrastruktury informatycznej w organizacji. Równocześnie kontrolowane są procedury i standardy, szczególnie pod kątem zgodności z obowiązującymi regulacjami prawnymi. Audyt nie omija także oprogramowania wykorzystywanego w organizacji.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Z czego składa się audyt bezpieczeństwa?
Audyt może mieć charakter kompleksowy albo dotyczyć jednej lub kilku określonych sfer. W związku z tym mogą, ale nie muszą składać się na niego:
- kontrola aktualności oprogramowania, a także jego legalności,
- kontrola konfiguracji systemu operacyjnego i uprawnień nadanych pracownikom,
- ocena stanu technicznego sprzętu,
- ocena procedur, polityki, standardów, narzędzi i praktyk stosowanych przez organizację,
- ocena zgodności z normami prawnymi,
- analiza konfiguracji sprzętowej i sieciowej,
- analiza konfiguracji kopii zapasowych i zasad dot. archiwizacji danych,
- testy penetracyjne i funkcjonalne oraz podatności i zgodności, pozwalające na ocenę ryzyka.
Szczególnie istotnym elementem audytu jest ocena zgodności z poszczególnymi normami prawnymi. Wyróżnić należy przede wszystkim trzy: RODO (dotyczące ochrony danych osobowych), ISO 27001 (dotyczące systemów zarządzania bezpieczeństwem informacji) oraz ISO 22301 (dotyczące systemów zapobiegających incydentom zakłócającym pracę). Owocem pozytywnej oceny powinny być odpowiednie certyfikaty.
Nie chodzi jednak tylko o certyfikaty. Po przeprowadzeniu wszystkich kontroli, testów i analiz firma przeprowadzająca audyt przedstawia raport, w którym prezentowane są wyniki, ocena ryzyka oraz rekomendacje rozwiązań, których wdrożenie pozwoli na poprawę stanu zabezpieczeń infrastuktury informatycznej w organizacji. Raport może zostać po prostu sporządzony i dostarczony, ale profesjonalne firmy oferują także omówienie wyników z klientem i pomoc we wdrażaniu poprawek.
Kiedy jest dobry czas na audyt IT?
Odpowiedź można zawsze w jednym słowie: "zawsze". Warto regularnie wykonywać audyty IT, aby firmowa infrastruktura pozostawała zoptymalizowana, a ewentualne problemy i niedoskonałości – wykrywane tak szybko, jak to możliwe.
Szczególnie warto zdecydować się na audyt w sytuacji, gdy minęło już dużo czasu od ostatniej aktualizacji infrastruktury. Dostrzegalny spadek wydajności lub rosnące koszty generowane przez obszar IT również są sygnałami, że audyt informatyczny może być wskazany. W myśl zasady, że lepiej zapobiegać niż leczyć, na pewno nie należy zwlekać ze zleceniem audytu do momentu, aż dojdzie do awarii lub ataku.
Dlaczego warto przeprowadzać audyty IT? Korzyści są wymierne
Dzięki audytom informatycznym firma może przekonać się o tym, gdzie znajdują się słabe punkty i w jaki sposób można je wyeliminować albo przynajmniej zredukować zagrożenie. Ryzyko wystąpienia cyberataków może zostać wyraźnie zmniejszone, a gdy już do nich dojdzie, to skutki mogą okazać się mniej dotkliwe.
Zagrożeniem jednakowoż nie musi być cyberatak. Audyt IT wskaże też niedoskonałości w zakresie infrastruktury czy stanu technicznego sprzętu. To zaś może pomóc w zapobieganiu awariom lub minimalizowaniu negatywnych skutków w przypadku ich wystąpienia.
Optymalizacja wykorzystania zasobów także może być pozytywnym efektem audytu informatycznego. W ten sposób poprawie może ulec wydajność infrastruktury, a do tego ta ostatnia może stać się tańsza w utrzymaniu. W kwestii finansów warto też wspomnieć o możliwości uniknięcia rozmaitych kar za nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa czy nieważność posiadanych licencji.
W skrócie: audyt informatyczny, jeśli tylko zostanie przeprowadzony prawidłowo, skutkuje optymalizacją infrastruktury IT oraz minimalizacją zagrożeń z różnych źródeł. Wreszcie, audyty IT pozwalają uniknąć strat finansowych i wizerunkowych. Firma zyska także na wiarygodności. W oczach potencjalnych partnerów, klientów i kontrahentów będzie uchodzić za bardziej profesjonalną i godną zaufania.
Krótko mówiąc, regularnie przeprowadzany audyt bezpieczeństwa IT: zwiększa bezpieczeństwo organizacji, zmniejsza ryzyko utraty danych i awarii, gwarantuje zgodność z obowiązującym prawem, poprawia świadomość pracowników i zarządu, pozytywnie wpływa na zaufanie partnerów i klientów.
Nie są to tylko potencjalne, lecz realne korzyści dla organizacji. Regularne audyty informatyczne świadczą o profesjonalizmie oraz poważnym traktowaniu kwestii bezpieczeństwa.