Austria: Superkomputer Intela i Lenovo rozwiąże problemy z klimatem
Intel i Lenovo współpracują przy modernizacji najpotężniejszego superkomputera w Austrii. Maszyna jest czterokrotnie szybsza od poprzedniej wersji i będzie pracować nad problemami z zakresu genetyki, chemii kwantowej i meteorologii. Kto wie, czy ten superkomputer nie pomoże nam rozwiązać problemów ze zmianami klimatu.
13.12.2019 16:18
Vienna Scientific Cluster 4, czyli VSC-4, jest obecnie najpotężniejszym superkomputerem w Austrii i zajmuje 93. pozycję na świecie (stan na listopad 2019). VSC-4 w obecnym kształcie działa od wakacji. Intel i Lenovo powiadomili, że w najbliższym czasie będą jeszcze modernizować jego infrastrukturę.
Zadania VSC-4
Na superkomputerze wykonywane są obecnie obliczenia potrzebne w ponad 300 projektach badawczych z różnych dziedzin. VSC-4 wykonuje analizę dużych zbiorów danych i zadania uczenia maszynowego.
Z superkomputera korzystają między innymi genetycy, biotechnolodzy, chemicy, inżynierzy tworzący nowe materiał i socjolodzy. VSC-4 odgrywa też ważną rolę w pracy meteorologów, którzy dzięki symulacjom coraz lepiej poznają działanie pogody i zmiany klimatyczne. Zadania stawiane przed VSC-4 mają realny wpływ na jakość naszego życia – jednym z nich jest przewidywanie powodzi i wskazywanie terenów, które znajdą się pod wodą.
– Światowej klasy superkomputer będzie sercem austriackiego środowiska naukowego przez najbliższe lata – skomentował modernizację prof. Herbert Störi, konsorcjum zarządzające VSC. Do organizacji należy 5 największych uczelni Austrii: Uniwersytet Techniczny w Wiedniu, Uniwersytet Wiedeński, Uniwersytet Przyrodniczy w Wiedniu, Politechnika w Grazie i Uniwersytet w Innsbrucku. Uczelnie sporo korzystają na współpracy – samodzielnie żadna z nich nie mogłaby pozwolić sobie na superkomputer tej klasy.
Specyfikacja VSC-4
VSC-4 został zbudowany z 790 serwerów Lenovo ThinkSystem SD650 i 37 920 rdzeni Intel Xeon Scalable drugiej generacji. Procesory mają oczywiście Intel DL Boost – system wspomagający głębokie uczenie. Superkomputer ma też systemem bezpośredniego chłodzenia wodą trzeciej generacji firmy Lenovo, odprowadzający aż 90 proc. energii cieplnej z procesorów. Dzięki temu jest bardziej energooszczędny niż poprzednik – konstrukcja nie potrzebuje żadnych wentylatorów.
VSC-4 to pierwszy austriacki komputer, którego wydajność przekroczyła symboliczną granicę petaflopa. W ciągłej pracy komputer osiąga 2,7 PFLOPS, czyli jest w stanie wykonywać 2,7 biliarda (milion milionów tysięcy, 1015) operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę. W szczycie wydajność VSC-4 dochodzi do 3.7 PFLOPS (zmierzono benchmarkiem Linpack).