Banki apelują do klientów. Termin nie jest przypadkowy

Banki rozpozczynają akcje informacyjne, w których przestrzegają klientów przed niebezpiecznymi okazjami w internecie w związku ze zbliżającym się "Black Weekiem" zwieńczonym Czarnym Piątkiem. Chodzi o okres okazji i przedświątecznych zakupów, który jest idealną okazją do działania dla cyberprzestępców, a przypada na końcówkę listopada.

Bankomat
Bankomat
Źródło zdjęć: © Pixabay
Oskar Ziomek

10.11.2023 13:01

Apel do klientów wystosował już między innymi Santander Bank Polska. We wpisie na Facebooku tłumaczy, jak chronić swoje dane podczas internetowych transakcji. Okres przedświątecznych zakupów często kojarzony z "czarnym tygodniem" pod koniec listopada jest nierzadko świetną okazją dla przestępców, którzy masowo preparują SMS-y o paczkach czy strony internetowe z ofertami, które są podejrzanie atrakcyjne. podobne ostrzeżenie wystosował już także Alior Bank.

Santander Bank Polska apeluje, aby decydując się na zakupy w sieci weryfikować wiarygodność sklepów czytając opinie i sprawdzając dostępne formy płatności. Jeśli klient nie zorientuje się, że interesująca go oferta jest fałszywa, może trafić między innymi na spreparowany formularz płatności, za pomocą którego wyłudzane są dane logowania do bankowości elektronicznej lub karty płatniczej - to otwieranie drogi cyberprzestępcom do kradzieży pieniędzy z konta bankowego.

Trzeba pamiętać, że przedświąteczny okres to czas wzmożonej aktywności cyberprzestępców działających na różne sposoby - w tym stosujących spoofing telefoniczny. Odbierając taki telefon można być przekonanym, że dzwoni do nas pracownik banku czy policjant, podczas gdy w praktyce rozmówcą jest oszust. Może on sugerować konieczność podjęcia różnych działań, w tym przelanie środków na inne konto, instalację dodatkowych aplikacji czy nawet wypłatę pieniędzy w bankomacie.

Wszystkie takie sugestie powinny zapalać "czerwoną lampkę" i sugerować, że mamy do czynienia z oszustwem. W takich przypadkach najlepiej jest rozłączyć się i sprawdzić temat na własną rękę, stosując się do zasady 30 sekund proponowanej przez CBZC.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (25)