Bard goni ChatGPT. Google wprowadził szereg nowości
Google ulepsza Barda, czyli eksperyment polegający na wykorzystaniu generatywnej AI. Użytkownicy mogą poprosić Barda o wykonanie różnych zadań, takich jak utworzenie dokumentu z planem podróży, przygotowanie reklamy lub pomoc w wyjaśnieniu skomplikowanego terminu naukowego.
Od teraz Bard jest jeszcze bardziej efektywny w dostosowywaniu swoich odpowiedzi do potrzeb korzystających, co pozwala na łatwe realizowanie pomysłów. Wszystkie funkcje Barda, które do tej pory były dostępne tylko w języku angielskim, będą teraz dostępne w wielu nowych językach i krajach. Ponadto, Google umożliwił integrację Barda z różnymi aplikacjami i usługami, co pozwoli użytkownikom na uzyskanie jeszcze bardziej pomocnych odpowiedzi. Ulepszono też funkcję "Wyszukaj w Google", co umożliwia łatwe sprawdzenie poprawności odpowiedzi w wyszukiwarce.
Dostępność Barda jest teraz znacznie większa. Funkcje, które do tej pory były dostępne tylko w języku angielskim, są teraz dostępne w ponad 40 innych językach. Zmiany obejmują też przesyłanie obrazów za pomocą Obiektywu Google, otrzymywanie odpowiedzi w formie obrazów z wyszukiwarki i modyfikowanie odpowiedzi Barda.
Google wprowadza też nową opcję - rozszerzenia do Barda. To nowy sposób interakcji i pracy z Bardem. Dzięki dodatkom Bard może wyszukiwać i wyświetlać odpowiednie informacje pochodzące z narzędzi Google – takich jak Gmail, Dokumenty, Dysk, Mapy, YouTube oraz Loty i hotele.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Na przykład, podczas planowania wycieczki do Wielkiego Kanionu Kolorado, można poprosić Barda o pobranie z Gmaila dat, które pasują wszystkim uczestnikom, sprawdzić w czasie rzeczywistym informacje o lotach i hotelach, wyznaczyć wskazówki dojazdu na lotnisko w Mapach Google czy nawet obejrzeć filmy w YouTube z propozycjami aktywności na miejscu – a wszystko to w ramach jednej konwersacji z Bardem.
Google przypomina, że dba o ochronę danych osobowych. Treści z Gmaila, Dokumentów i Dysku nie będą widoczne dla weryfikatorów, wykorzystywane przez Barda do wyświetlania reklam ani do trenowania jego modelu. Oczywiście użytkownicy mają kontrolę nad ustawieniami prywatności i mogą decydować, jak korzystać z rozszerzeń, a także wyłączyć je w dowolnym momencie.
Dodatkowo, przy odpowiedzi w języku angielskim, w Bardzie można teraz używać przycisku "Wyszukaj w Google" ("Google it"), aby łatwiej zweryfikować informacje. Po kliknięciu ikony "G", Bard przeczyta odpowiedź i oceni, czy w internecie znajdują się treści potwierdzające jej treść.
Te i inne nowe funkcje są możliwe dzięki aktualizacjom, jakie Googel wprowadza w modelu PaLM 2. W oparciu o opinie użytkowników model został wytrenowany tak, aby był bardziej intuicyjny i pomysłowy.