Bezpieczeństwo IT w firmach kuleje. Co trzeci były pracownik wciąż ma dostęp do danych

W kwestii bezpieczeństwa w firmach wciąż jest wiele do poprawy, a dowodem na to są najnowsze badania firmy Kaspersky Lab. Jak informują badacze, jedna trzecia byłych pracowników nadal ma fizyczny dostęp do infrastruktury i danych swojego poprzedniego miejsca zatrudnienia, co stanowi otwartą drogę do kłopotów, także finansowych.

Biezpieczeństwo IT w firmach nadal nie jest najlepsze
Biezpieczeństwo IT w firmach nadal nie jest najlepsze
Oskar Ziomek

14.05.2019 17:35

Zależnie od przyznanych uprawnień, były pracownik może bowiem bez wysiłku wykorzystać dostęp, by zdobyć poufne informacje lub nawet zniszczyć ważne dla firmy dane. To tylko dwa z wielu nieodpowiedzialnych zachowań jakimi może się wykazać pracownik. Problemy z przedstawieniem jasnych zasad w zakresie uprawnień zostały określone przez specjalistów mianem cyfrowego bałaganu.

Zasady przyznawania uprawnień do dokumentów w firmach nie dla wszystkich są jasne, źródło: Kaspersky Lab.
Zasady przyznawania uprawnień do dokumentów w firmach nie dla wszystkich są jasne, źródło: Kaspersky Lab.

W pracy coraz więcej osób spotyka się bowiem z kłopotami na etapie dostępu do części dokumentów, z których coraz więcej rozprowadzanych jest wyłącznie w cyfrowej formie. Z badań wynika, że problemy takie ma prawie 60 procent pracowników. Jednocześnie ponad 70 procent badanych przyznało, że na co dzień pracuje z dokumentami zawierającymi poufne informacje.

- Bałagan dotyczący plików cyfrowych oraz niekontrolowany dostęp do danych może prowadzić do incydentów naruszenia bezpieczeństwa informacji oraz cyberincydentów... – tłumaczy Siergiej Marcinkian, szef działu odpowiedzialnego za marketing produktów biznesowych w Kaspersky Lab. Eliminowanie bałaganu (...) to nie tylko ochrona przed cyberzagrożeniami. To również gwarancja efektywnej pracy bez zakłóceń, gdy wszystkie pliki znajdują się na swoim miejscu, a pracownicy mogą poświęcić czas na realizowanie celów biznesowych...

Inne ciekawe statystyki

Przeprowadzone badania wskazują, że w kontekście bezpieczeństwa problemem nie jest wyłącznie dostęp do danych po zakończeniu pracy w danej firmie. Badaczom udało się także ustalić, że 37 procent pracowników przez przypadek dociera do informacji o zarobkach swoich kolegów z pracy.

Co interesujące, wiele osób przyznało także, że dzieliło się swoimi loginami i hasłami do firmowych urządzeń z innymi pracownikami. Jest to 30 procent pracowników wieku 18-24 lat i niecałe 20 procent po 55 roku życia. Badacze sugerują, że w tym przypadku statystyki są tylko potwierdzeniem tempa życia typowego dla danej grupy wiekowej.

Programy

Zobacz więcej
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)