BitLocker w Windows: jak dodać PIN?
Domyślne ustawienia szyfrowania dysków w Windows są zaprojektowane pod kątem maksymalnej wygody. BitLocker ma być więc niezauważalny. Jednak jego automatyzacja odbywa się kosztem bezpieczeństwa. Aby je zwiększyć, należy dodać do BitLockera kod PIN.
24.04.2024 | aktual.: 24.04.2024 07:25
Kod PIN BitLockera jest czymś innym niż opcjonalny kod PIN logowania do samego systemu Windows i oba te PIN-y mogą być różne od siebie. O ten pierwszy zostaniemy zapytani na wczesnym etapie uruchamiania systemu, daleko przed dostępnością ekranu logowania, i jeżeli jest ustawiony, nie uruchomimy systemu bez podania go.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
PIN + TPM
Wbrew niektórym opiniom, dodanie kodu PIN nie zastępuje użycia układu TPM (jest to możliwe, ale wymaga oddzielnej konfiguracji). PIN jest uzupełnieniem działania TPM: odblokowuje możliwość skorzystania z niego celem odczytu stanu bezpieczeństwa. Jeżeli TPM uzna, że integralność systemu została naruszona, to mimo podania PIN-u w dalszym ciągu zostaniemy poproszeni o kod odblokowujący (48-znakowy kod klucz numeryczny).
Konfiguracja z użyciem PIN domyślnie nie jest przewidziana w kreatorach konfiguracji BitLockera ani nie jest dostępna w Windowsie. Aby móc z niej skorzystać, konieczne jest zdefiniowanie odpowiedzialnej za to Zasady Grupy (GPO). Są one dostępne tylko w wariantach Pro, Enterprise i Education (oraz ich wariantach pochodnych). Dopiero po takiej konfiguracji, dostępna będzie możliwość dodania kodu PIN do BitLockera.
GPO
Odblokowanie opcji działania kodu PIN przeprowadza się w Edytorze Obiektów Zasad Grupy. Należy go wyszukać za pomocą frazy "gpedit.msc", w przeciwnym razie nie będzie możliwe uruchomienie go jako administrator, a tylko w taki sposób możliwe jest wprowadzanie zmian w obiektach GPO (nawet, gdy dotyczą tylko użytkownika). Odpowiednie ustawienie znajduje się w sekcji Konfiguracja komputera, w dziale Szablony administracyjne.
Szablon Składniki systemu Windows zawiera dział Szyfrowanie dysków funkcją BitLocker i sekcję Dyski z systemem operacyjnym. To tam znajduje się potrzebna nam opcja, zatytułowana "Wymagaj dodatkowego uwierzytelniania przy uruchamianiu". Musimy ją przestawić, bowiem jak mówi sam jej opis: "Jeśli wyłączysz to ustawienie zasad albo go nie skonfigurujesz, użytkownicy będą mogli konfigurować tylko podstawowe opcje na komputerach z modułem TPM". Potrzebne są następujące ustawienia:
- Zezwalaj na używanie numeru PIN uruchomienia z modułem TPM
- Zezwalaj na używanie klucza uruchomienia z modułem TPM
- Zezwalaj na używanie klucz i numeru PIN uruchomienia z modułem TPM
Dodatkowo, niezaznaczone powinno pozostać pole "Zezwalaj na używanie funkcji BitLocker bez zgodnego modułu TPM", a samo GPO powinno stać się Włączone (domyślnie: Nie skonfigurowano). Dopiero przy tym zestawie ustawień, możliwe jest zastosowanie kodu PIN. Po ich wprowadzeniu, należy odświeżyć zastosowane zasady grupy, wykonując jako administrator polecenie gpupdate /force.
Polecenie dodawania klucza
W rezultacie powinny się pojawić nowe klucze Rejestru w lokalizacji HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Microsoft\FVE, gdzie wszystkie ustawienia dotyczące TPM będą mieć wartość 2. Gdy tak się stanie, możliwe jest dodanie kodu PIN do zaszyfrowanego dysku za pomocą następujących poleceń PowerShell:
# Pobierz PIN z klawiatury, bez pozostawienia go w historii poleceń
$pinstdin = Read-Host
# Zapisz PIN do bezpiecznej zmiennej
$pin = ConvertTo-SecureString $pinstdin -AsPlainText -Force
# Dodaj PIN do odblokowywania TPM
Add-BitLockerKeyProtector -MountPoint C: -TpmAndPinProtector -Pin $pin
Operacje te należy wykonywać, gdy mamy dostęp do naszego klucza odblokowującego, bowiem zmiany w BitLockerze mogą wywołać konieczność ręcznego odblokowania TPM. Gdy dodanie PIN się powiedzie, od teraz uruchomienie systemu nie będzie możliwe bez podania kodu PIN. Będzie to dotyczyć wszystkich uruchomień i restartów. Oznacza to, że np. podczas instalowania aktualizacji automatyczny restart "zawiśnie" na oknie podawania PIN-u BitLocker.
Kamil J. Dudek, współpracownik redakcji dobreprogramy.pl