Boeing na celowniku hakerów. Cyberprzestępcy żądają od koncernu okupu

Boeing, znany amerykański producent samolotów, jest obecnie zmuszony do prowadzenia śledztwa w sprawie potencjalnego zagrożenia ze strony cyberprzestępców. Grupa hakerów twierdzi, że udało im się zdobyć dostęp do znacznej ilości wrażliwych danych. Boeing poinformował, że hakerzy grożą ujawnieniem tych danych, jeżeli przedsiębiorstwo nie zapłaci okupu do 2 listopada.

Hakerzy twierdzą, że zaatakowali Boeinga - zdjęcie ilustracyjne
Hakerzy twierdzą, że zaatakowali Boeinga - zdjęcie ilustracyjne
Źródło zdjęć: © Getty Images | 2022 John Keeble
oprac. KMO

28.10.2023 | aktual.: 17.01.2024 15:27

Grupa cyberprzestępcza o nazwie LockBit, która przyznała się do przeprowadzenia ataku, opublikowała na swojej stronie internetowej oświadczenie, w którym stwierdza: "Wrażliwe dane zostały skradzione i są gotowe do publikacji".

Boeing na celowniku hakerów z LockBit

LockBit to jedna z najbardziej aktywnych grup hakerskich na świecie, specjalizująca się w atakach typu ransomware. Takie ataki polegają na nielegalnym działaniu, które obejmuje instalowanie złośliwego oprogramowania na systemach komputerowych ofiar. Oprogramowanie to blokuje użytkownikom dostęp do ich systemów lub plików osobistych. Następnie, hakerzy żądają od ofiar zapłaty okupu, obiecując w zamian przywrócenie dostępu do zablokowanych zasobów. W przypadku odmowy zapłaty, grożą publikacją skradzionych danych.

Amerykański serwis Cybernews skontaktował się z rzecznikiem Boeinga. Ten w piątek, 27 października przekazał mu krótkie oświadczenie: "oceniamy to twierdzenie".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

LockBit nie podał informacji na temat ilości danych rzekomo wykradzionych od Boeinga. Cyberprzestępcy w swoim komunikacie przypomnieli jednak, że amerykański koncern lotniczy jest światowym liderem technologii lotniczych oraz kosmicznych i wyliczyli, że projektuje, produkuje, sprzedaje, serwisuje i wspiera:

  • komercyjne samoloty,
  • samoloty wojskowe,
  • satelity,
  • systemy i usługi związane z obroną przeciwrakietową,
  • systemy związane z lotami kosmicznymi,
  • systemy związane z usługami startowymi na całym świecie.

To nie pierwszy raz, kiedy LockBit, uznawany za najniebezpieczniejszy gang hakerski na świecie podjął próbę wyłudzenia środków od znanych przedsiębiorstw i rzekomo uderzył w podmioty powiązane z przemysłem zbrojeniowym. Warto również przypomnieć, że kluczową postacią w grupie jest Michaił Matwiejew. Mężczyzna znajduje się na liście osób najbardziej poszukiwanych przez FBI po atakach na ok. 1400 celów na całym świecie.

Programy

Zobacz więcej
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)