Boisz się pająków? Ta aplikacja może ci pomóc
Arachnofobia to prawdopodobnie najpospolitsze zaburzenie lękowe. Wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu, naukowcy z Uniwersytetu w Bazylei stworzyli aplikację na smartfony, mającą pomóc ludziom w pokonaniu wstrętu do pajęczaków.
Programik jest dziełem interdyscyplinarnego zespołu pod kierownictwem neurobiologa Dominique’a de Quervaina. Aplikacja wykorzystuje rzeczywistość rozszerzoną, czyli system łączenia realnego obrazu pobranego z kamery telefonu z elementami generowanymi cyfrowo. Technika ta jest od dawna spotykana w rozrywce – choćby popularnej grze Pokémon GO – ale jak widać, coraz częściej znajduje poważniejsze zastosowania.
Aplikacja o nazwie Phobys umożliwia prowadzenie w warunkach domowych, najprostszego rodzaju terapii, polegającego na ekspozycji i oswajaniu użytkownika z nieprzyjemnym widokiem. Smartfon tworzy więc realistyczny, trójwymiarowy model pająka 3D, rzutując go na rzeczywisty świat. Jak przekonuje członkini ekipy, Anja Zimmer: "Ludziom, którzy obawiają się pająków, łatwiej będzie zmierzyć się z wirtualnym zagrożeniem, niż z prawdziwym".
Szwajcarzy przeprowadzili pierwsze testy na grupie 66 osób cierpiących arachnofobię. Połowa ukończyła dwutygodniową terapię z aplikacją, druga połowa – nie. Następnie wszystkich ochotników skonfrontowano z prawdziwym stworzeniem. Użytkownicy aplikacji rzeczywiście byli w stanie podejść bliżej przezroczystego opakowania z pająkiem, niż członkowie grupy kontrolnej.
Phobys oferuje dziewięć poziomów wtajemniczenia. Z każdym szczeblem doznania stają się bardziej intensywne i odstraszające. Na koniec użytkownik ocenia swój lęk i wstręt, a program decyduje, czy dana osoba jest gotowa przejść dalej, czy jednak powinna powtórzyć dany poziom.
Więcej informacji znajdziesz w źródle: P. Gordiichuk, S. Coleman, M. Strano, Augmenting the living plant mesophyll into a photonic capacitor, "Science Advances".