Informację o zmianach w oprogramowaniu podał serwis OMG Ubuntu. Decyzję podjęto dzisiaj podczas sesji, która miała miejsce w ramach konferencji Ubuntu Developer Summit. Programiści zdecydowali się z kilku powodów na wprowadzenie Chromium do przygotowywanej dystrybucji systemu Ubuntu 10.10 dla netbooków. Przede wszystkim dlatego, że przeglądarka stworzona przez firmę Google charakteryzuje się szybkimi działaniem i niewielkimi wymaganiami sprzętowymi. Kolejne powody to kod źródłowy udostępniony na zasadzie wolnego oprogramowania, a także szeroki dostęp do rozszerzeń. Dzięki temu programiści Canonical będą mogli dostosować przeglądarkę do swojej wizji Ubuntu 10.10.
Podczas wyboru przeglądarki pojawiło się też kilka kontrowersji. Największe z nich dotyczyły braku obsługi natywnych pasków przewijania czy problemów z obsługą drukarek. W trakcie dyskusji rozważano wprowadzenie jako domyślnej przeglądarki - Midori, jednak ten pomysł został odrzucony.
Podczas Ubuntu Developer Summit podjęto również decyzję o wycofaniu przeglądarki graficznej F-Spot. Została ona zaprojektowana do zarządzania dokumentami w Gnome i można z niej korzystać w najnowszej wersji Ubuntu - 10.04. Jej następcą będzie aplikacja o nazwie Shotwell, która pozwala na tworzenie i zarządzanie biblioteką zdjęć. Umożliwia również import fotografii z większości aparatów cyfrowych (wspieranych przez gPhoto), tagowanie, publikowanie w Internecie (m.in. Facebook, Flickr i Picasa Web Albums), a także prostą edycji. Shotwell pozwala na obrót grafiki pod kątem, przycinanie, redukcję efektu czerwonych oczu oraz zmianę podstawowych parametrów obrazu (ekspozycja, odcień, nasycenie). Jednym z powodów wprowadzenia nowej przeglądarki graficznej są jej niewielkie wymagania. Podczas gdy do obsługi 50 zdjęć F-Spot potrzebuje 40 MB pamięci RAM, Shotwell używa jedynie 15 MB.