CBZC wysyła SMS‑y do Polaków. Tłumaczymy, czym się zajmuje

Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości jest w trakcie wysyłki kilkuset tysięcy wiadomości SMS do Polaków. Chodzi o akcję w ramach prowadzonego postępowania dotyczącego fałszywych SMS-ów o paczkach i wyłączeniu prądu. Tłumaczymy, czym na co dzień zajmuje się CBZC.

Strona CBZC
Strona CBZC
Źródło zdjęć: © dobreprogramy.pl | Oskar Ziomek
Oskar Ziomek

Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości (CBZC) to jednostka operacyjna Policji. Ma jasno określone zadania i cele, które realizowane są na terenie całego kraju. Chodzi o głównie o rozpoznawanie przestępstw popełnionych przy użyciu szeroko rozumianych systemów informatycznych lub teleinformatycznych oraz ich zwalczanie. Od kilku dni obserwujemy jedną z głośniejszych akcji.

Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości funkcjonuje stosunkowo niedługo. Historia powstania sięga połowy 2021 roku, kiedy to w lipcu przedstawiono projekt ustawy opisujący powstanie CBZC. Podpis Prezydenta został złożony pod koniec grudnia, wobec czego realnie jednostka ta funkcjonuje dopiero od bieżącego roku.

Akcja CBZC z początku października
Akcja CBZC z początku października© CBZC

Akcja wysyłki SMS-ów do setek tysięcy Polaków nie jest pierwszym wartym odnotowania działaniem Centralnego Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości. Wcześniej, również w październiku, funkcjonariusze zatrzymali grupę 5 osób odpowiedzialną za dystrybucję w sieci materiałów przedstawiających wykorzystywanie nieletnich. Zabezpieczono wówczas ponad 100 urządzeń i łącznie ponad 50 tys. plików z pornografią.

Masowa wysyłka SMS-ów do Polaków

Obecnie prowadzona akcja to ustalenia w sprawie zatrzymanych odpowiedzialnych za rozsyłanie fałszywych wiadomości o niedopłacie do paczki oraz zaplanowanym odłączeniu energii elektrycznej. CBZC próbuje skontaktować się z osobami, które padły ofiarami takich działań i faktycznie straciły pieniądze. SMS-y rozsyłane są z numeru +48 669979971.

Przypomnijmy - chodzi o typowy atak rozpoczynający się od fałszywego linku w wiadomości SMS. Jeśli odbiorca nie zorientuje się, że ma do czynienia z oszustwem, trafi na fałszywą stronę, gdzie zostanie poproszony o dopłatę niewielkiej kwoty do rachunku czy paczki. Oczywiście żądanie to jest nieprawdziwe. W ten sposób dane logowania do banku przekazywane są oszustom. Następny krok to kradzież pieniędzy z konta.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
internetbezpieczeństwopolicja
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (23)